Zimbabwe

Zimbabwe je vnitrozemským státem, jehož povrch tvoří především rozlehlé náhorní žulové plošiny jako například plošina Matabele


Zimbabwe je vnitrozemským státem, jehož povrch tvoří především rozlehlé náhorní žulové plošiny jako například plošina Matabele (zvedá se do výšky až 1 200 metrů). Napříč zemí se táhne hřeben Velký Dyke, ve kterém se na hranicích s Mosambikem nachází nejvyšší hora země Inyangani (2 592 m). Hlavní řeky jsou Zambezi na severu a Limpopo na jihu. Díky své poloze má Zimbabwe subtropické podnebí s vyrovnanými teplotami. Dešťové srážky jsou od 50 od 150 cm ročně a spadnou v období od listopadu do března, kdy jsou navíc často doprovázeny bouřkami. Roční průměrné srážky v Harare jsou 80 cm, průměrn teploty v lednu 21 °C a v červenci 14 °C. Zalesněno je 51 % povrchu země.

Lidé


Černoši tvoří 98 % obyvatelstva (zejména Mašonové a Matabelové), 1 % jsou běloši a 1 % Asijci nebo míšenci. 26 % veškerého obyvatelstva žije v městských aglomeracích. Harara (dříve Salisbury) bylo založeno v roce 1890. Harare je důležitým obchodním centrem. Bulawayo (630 000 obyvatel) je důležitým průmyslovým centrem a je železnicí spojeno s Harare, Zambií a Botswanou.

Zemědělství


70 % práceschopného obyvatelstva pracuje v zemědělství, 7 % povrchu země se využívá pro pěstování plodin a 13 % tvoří pastviny. Hlavní plodinou pro obživu je kukuřice, ale v zemi se pěstuje také pšenice, proso, ječmen a sojové boby. Tabák je nejcennější plodinou a pěstuje se především podél skalnatého hřebenu Velký Dyke blízko Harare. Podílí se 20 % na celkových příjmech ze zemědělského vývozu. Tržními plodinami je rovněž káva, cukrová třtina, bavlna a ovoce. Pěstování ovoce si vyžádalo rozsáhlé zavodňování. V Zimbabwe se chová skot, kozy a menší počet ovcí a prasat. Hovězí dobytek se chová v sušších oblastech. Řeky a jezera jsou poměrně bohaté na ryby. Jou tu rybí farmy na chov pstruhů, garnátů a pražem.

Nerostné suroviny a průmysl


Zlato, chrom, azbest, nikl, měď, železná ruda, cín a kobalt jsou hlavními zdroji příjmů státního rozpočtu a existuje ještě řada menších nalezišť dlouhé řady nerostných surovin. V zemi je rozvinut průmysl zpracovávající zemědělské produkty, potravinářský průmysl, pivovarnicví a oděvní průmysl. Byly postaveny ocelárny a Zimbabwe má i průmysl chemický, dřevařský a výrobu hnojiv. 41 % elektrické energie vyrábějí hydroelektrárny, zejména pak přehrada Kariba na řece Zambezi. Zbývající energii dodávají tepelné elektrárny.

Doprava


V zemi je 3 394 km železnic a 77 297 km silnic. Hlavní železniční spojení je z Harare do Bulawayo, které pokračuje dál na jih přes Botswanu do Jihoafrické republiky.

Základní údaje Zimbabwe


Rozloha: 390 760 km2
Počet obyvatel 11 270 000
Hustota obyvatel: 29 km2
Hlavní město: Harare (1 100 000 obyvatel)
Úřední jazyk: angličtina
Dovoz: strojírenské výrobky, ropné produkty, chemické látky
Vývoz: tabák, kukuřice, průmyslové zboží, ferochrom, zlato, bavlna, hovězí maso
Měna: Zimbabwský dolar (1 dolar = 100 centů)
Hrubý domácí produkt: 6 miliard US dolarů
Státní zřízení: republika
cestovatel Pavel Cestář | období 22.06.2010 15:06 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Africa, Zimbabwe, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Zimbabwe

Zimbabwe je vnitrozemským státem, jehož povrch tvoří především rozlehlé náhorní žulové plošiny jako například plošina… Africa, Zimbabwe
Zobrazit na mapě »

Loučná pod Klínovcem sky areál cestování jamaica orebro památky fotky lyžařské pobyty l elba počasí říjen letní dovolena turecko levně iniancke děti obrazy kreslene klimatické podmínky v okolí Detroitu nejhezčí město veb kamera víden

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 28.06. 2017, 16:17:44 za 0,0413s