Zambie

Většinu tohoto vnitrozemského státu tvoří náhorní plošina dosahující výšky 900 - 1 500 metrů nad hladinou moře s vyčnívajícími


Většinu tohoto vnitrozemského státu tvoří náhorní plošina dosahující výšky 900 - 1 500 metrů nad hladinou moře s vyčnívajícími vrcholy a vyššímy pásmy. Řeky většinou stékají na jih od Zambezi , která protéká Viktoriinými vodopády a teče podél jižní hranice. Řeka Luangwa protéká údolní průrvou dlouhou přes 550 km.

Podnebí a vegetace


V údolích a níže položených oblastech je podnebí tropické, ale na plošině jsou teploty nižší a podnebí daleko příjemnější. Většina dešťových srážek spadne mezi říjnem a březnem. Kasama má průměrné roční srážky kolem 130 cm, průměrné teploty v únoru 22 °C a v červenci 17 °C. Lusaka je sušší se srážkami kolem 83 cm a průměrnými teplotami 22 °C a 16 °C. Zalesněno je 40 % země a zbytek země pokrývá převážně savana - suchá na jihu, ale na severu bujnější s roztroušenými stromy a keři. V blízkosti Luangwy a Kafue jsou rozsáhlé safari parky.

Zemědělství


70 % práceschopného obyvatelstva pracuje v zemědělství, ale země není stále ještě soběstačná v zásobování potravinami. Pro pěstování plodin se využívá 7 % půdy a 47 % tvoří pastviny. Hlavní plodinou je kukuřice, podzemnice olejná, tabák, cukrová třtina a bavlna. Mezi Lusakou a Livingstonem se v blízkosti železnice pěstují plodiny pro obchod. Tabák se pěstuje na jihovýchodě. Hlavním dobytkem je skot, ale chovají se zde i kozy, prasata a ovce. Vláda se snaží napomoci rozvoji zemědělství, ale země trpí vážnou půdní erozí, což souvisí se suchem a kácením lesů.

Nerostné suroviny a průmysl


Hlavní zdroj příjmů a základ hospodářství tvoří těžba mědi. Zambie je po USA druhou zemí s největšími zásobami rud mědi na světě a patří mezi jejich nejvýznamnější producenty. Zajišťuje přes 80 % příjmů z vývozu a přes polovinu státních příjmů. Oblast měďných dolů patří k nejhustěji osídleným oblastem země. Leží zde města Mufulira, Nchanga, Kitwe a Ndola. Zinek je druhým největším zdrojem příjmů z exportu. Zambie je také druhým největším světovým producentem kobaltu. Z dalších nerostných surovin se zde těží olovo, uhlí, smaragdy, ametysty, akvamaríny, granáty, zlato, stříbro a uran. Průmysl je spojený se zemědělskou výrobou, zejména průmysl potravinářský pro zpracování tabáku. Rozvinutý je průmysl dopravní, textilní, chemický, výroba cementu i umělých hnojiv. 89 % dodávek elektrické energie pochází z hydroelektráren, zejména z přehrady Kariba a dalších na řece Kafue.

Doprava


V zemi je 2 157 km železnic a 37 359 km silnic, z nichž je pouze 6 157 km s pevným povrchem. Důležitými dopravními cestami jsou řeky Zambezi a Luapula, stejně jako jezero Tanganika s hlavním přístavem Mpulungu. Zambie je podobně jako Zimbabwe znevýhodněna svojí vnitrozemskou polohou.

Základní údaje Zambie


Rozloha: 752 610 km2
Počet obyvatel 9 520 000
Hustota obyvatel: 14 km2
Hlavní město: Lusaka (1 333 000 obyvatel)
Úřední jazyk: angličtina
Dovoz: strojírenské výrobky, potraviny, textilní zboží, ocel, ropné produkty
Vývoz: měď, olovo, zinek, kobalt, smaragdy, akvamaríny, granáty
Měna: Zambijská kwača (1 kwača = 100 ngwee)
Hrubý domácí produkt: 4 miliardy US dolarů
Státní zřízení: republika
cestovatel Pavel Cestář | období 23.06.2010 01:06 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Africa, Zambia, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Zambie

Většinu tohoto vnitrozemského státu tvoří náhorní plošina dosahující výšky 900 - 1 500 metrů nad hladinou moře s… Africa, Zambia
Zobrazit na mapě »

ranč ubytování webkamera online chorvacko zábavný park viden dovolená chorvatsko za málo peněz autobusem thajsko počasí webkamera webkamera honkong rodiny na nudaplazi foto cyklisticé zájezdy na sicílii dlouhodoba predpoved pocasi italie vieste Muškaření skotsko

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 27.02. 2017, 10:10:09 za 0,0219s