Turecko

Evropská část Turecka ležící západně od Bosporu je součástí jihovýchodního výběžku Balkánského poloostrova Thrákie, který


Evropská část Turecka ležící západně od Bosporu je součástí jihovýchodního výběžku Balkánského poloostrova Thrákie, který pokračuje dál za hranice s Řeckem. podél severní hranice Turecka je pohoří oddělující zemi od Bulharska. Hlavní část Turecka leží v Anatolské plošině. Pohoří a horské vyvýšeniny dosahují výšky v rozmezí od 1 000 do 2 000 metrů a nejvyšším vrcholkem je Ararat na východě, který dosahuje výšky 5 165 metrů. Severně od Anatolské plošiny a při pobřeží Černého moře se rozkládá Pontské pohoří s hlubokými údolími. V jižní části země je pohoří Taurus s nejvyšším vrcholem vyhaslé sopky Erdžas. Tato pohoří se táhnou podél pobřeží Středozemního moře.

Podnebí

Pobřežní nížiny jsou mnohem vlhčí a mají mírnější podnebí než vnitrozemská planina, která má málo srážek a v zimě je tam velmi chladno. Pobřeží Černého moře mívá srážky po celý rok, ale pobřeží Egejského moře a Středozemního moře se vyznačuje středomořskými klimatickými podmínkami, kde se srážky vyskytují pouze v zimě. Na náhorní plošině bývají v létě bouřky a v zimě padá sníh. Jihovýchodní Turecko je oblastí polopouštní. Ankara mívá v lednu průměrné teploty kolem 0 °C, v červenci 22 °C a srážky jsou zde v průměru 35 cm za rok. Izmir (Smyrna) vykazuje pro stejná období hodnoty 9 °C, 27 °C a srážky 65 cm, Samsun pak 7 °C, 22 °C a srážky 75 cm.

Turistika

Turistický průmysl se začal rozvíjet teprve v 70. letech 20. století a v současné době se neustále rozrůstá. K přitažlivým místům se řadí pobřežní oblasti, příroda, historické a architektonické památky, kterých je velké množství zejména v Istanbulu. Turecko mělo ze sedmi divů světa dva, mauzoleum v Halikarnassu (dnešní Bodrum) a Artemidin chrám v Efesu.

Zemědělství

50 % pracovně aktivního obyvatelstva pracuje v zemědělství. 36 % země se využívá pro pěstování plodin, dalších 11 % slouží jako pastviny. Zemědělské komodity se podílejí na celkovém vývozu země 47 procenty. Zkultivovaná půda náhorní plošiny se využívá k pěstování obilovin. Nejúrodnější jsou pobřežní oblasti, kde se pěstuje mnoho plodin vhodných pro obchodování, jako je bavlna, tabák, cukrová řepa, obiloviny, čaj, fíky, olivy, hroznové víno a ořechy. Turecko je legální producent makovic, které se využívají ve farmaceutickém průmyslu. V zemi je obrovské množství dobytka se 40 miliony ovcí, 13 miliony koz, 12 miliony kusů dobytka, ale chovají se zde i osli, koně a buvoli. 26 % země pokrývají lesy a zpracování dřeva je významným průmyslovým odvětvím.

Těžba

Turecko je země bohatá na nerostné suroviny, ačkoliv mnohé z nich se těží málo nebo vůbec. Ročně se zde vytěží přes milion tun chromu v Marasu a Fethiye. Turecko je v produkci chromu na čtvrtém místě na světě. Dále se zde vytěží 5 milionů tun uhlí, 46 milionů tun lignitu a pět milionů tun železné rudy. V okolí Siirtu na jihovýchodě se těží kolem 3 milionů tun ropy a ta se odvádí ropovodem dále na jih do Iskenderunu. Z druhé strany musí Turecko dovážet 15 milionů tun ropy ročně.

Průmysl

Průmysl se neustále rozvíjí, což je patrné zejména v posledních desetiletích, ale většinou zásobuje především domácí trh. Významnými odvětvími je výroba potravin, zpracování oceli, těžařství, výroba stavebního dřeva, farmaceutický průmysl, výroba skla a stavebnictví. Všechna tato odvětví využívají domácích zdrojů. Centry textilního průmyslu jsou Istanbul, Aydin, Denizli, Adana, Gaziantep a Kayseri, centrum hedvábí je v Burse. Ocelárny jsou v Eregli a Iskenderunu. Ropa se zpracovává v Izmitu, Izmiru, Mersinu a Batmanu. V zemi jsou rovněž zastoupena tradiční průmyslová odvětví, jako je zpracování vlny, výroba koberců a keramika.

Doprava

Celková železniční síť je 10 368 km dlouhá a silniční síť má 319 133 km (19 % z toho je s pevným povrchem). Mezinárodní dálnice spojuje Turecko s Řeckem a Sýrií. V roce 1973 a v roce 1988 byly otevřeny mosty překlenující Bospor. Významnými přístavy jsou Istanbul, Mersin a Iskenderun. Istanbul a Ankara mají mezinárodní letiště.

Energie

Přes obrovský rozvoj průmyslu v současné době více než polovina obyvatelstva používá dřevo jako hlavní zdroj energie. Tepelné elektrárny využívající lignit nebo naftu poskytují 62 % veškeré spotřeby elektrické energie, zbylých 38 % vyrábějí hydroelektrárny, a to zejména v Kebanuna řece Eufrat.

Lidé a města

85 % obyvatelstva jsou Turci, 12 % tvoří Kurdové. Více než 98 % jsou muslimové. Ankara je hlavním městem od roku 1923, kdy vznikla nová republika. Istanbul byl významným centrem byzantské říše, nyní je v Turecku městem největším. Istanbul (Konstantinopolis, Cařihrad) byl hlavním městem východořímské říše. Než se stal hlavním městem Turecka, byl rovněž důležitým centrem říše osmanské. Izmír (jinak znám pod dřívějším jménem Smyrna - 1 950 000 obyvatel) je přístavem, průmyslovým centrem a obchodním střediskem.

Základní údaje Turecka

Rozloha: 779 452 km

2

Poloha: 32°50'- 42°5' severní šířky, 25°40' - 44°50' východní délky Počet obyvatel: 63 000 000 Hustota osídlení: 80 obyvatel na km

2

Hlavní město: Ankara (2 900 000 obyvatel) Úřední jazyk: turečtina Dovoz: surová ropa, strojírenské výrobky, kovy, umělá hnojiva, železo a ocel Vývoz: textilie, kožené zboží, bavlna, ovoce, ořechy, tabák, nerostné suroviny Měna: Tureecká lira (1 lira =100 kurusů) Hrubý domácí produkt: 175,50 miliard US dolarů Státní zřízení: republika


cestovatel Pavel Cestář | období 18.06.2010 13:06 | Překrásná země ležící v Malé Asii Jedinečné Turecko |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Turkey, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Turecko

Evropská část Turecka ležící západně od Bosporu je součástí jihovýchodního výběžku Balkánského poloostrova Thrákie,… Turkey
Zobrazit na mapě »

Jachting alias dovolená na moři v Turecku

„Netradiční dovolená“ - to hodně z nás potřebuje. Dovolená na jachtě v Turecku. Turkey
Zobrazit na mapě »

cesta autem brač výlet holansko webcams online czech širka snowboardu letni teploty v alziru web kamera bodrum foto Meseta centrální sevilla pamatky zájezdy pro zamilované thassos fotografie

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 26.05. 2017, 09:28:49 za 0,0164s