Tunisko

Na severu zasahují do Tuniska výběžky Malého Atlasu a od jihovýchodu pásmo Saharského Atlasu, které přechází v Tuniský Atlas.


Na severu zasahují do Tuniska výběžky Malého Atlasu a od jihovýchodu pásmo Saharského Atlasu, které přechází v Tuniský Atlas. Vnitrozemské horské oblasti oddělují pobřežní oblast Tell od centrálních náhorních plošin, které klesají do oblasti solných pánví, nazývaných šotty. Jedním z největších solných jezer je jezero Šott al-Džaríd ležící 17 metrů pod úrovní moře. V jižní části se rozkládá poušť Sahara.

Podnebí

Seerní část Tuniska má středomořské klima s horkými a suchými léty a mírnými a vlhkými zimami. V jižních částech země jsou pouštní klimatické podmínky. Tunis má průměrnou lednovou teplotu 10 °C a v červenci 26 °C, roční průměrné srážky jsou 400 mm, a to zejména v období od září do dubna. Město Gafsa ležící na okraji pouště vykazuje hodnoty 9 °C v lednu, 30 °C v červenci a průměrné roční srážky tu činí 160 mm.

Zemědělství

27 % práceschopného obyvatelstva pracuje v zemědělství. 30 % země sse využívá pro pěstování plodin a 19 % plochy tvoří pastviny. Obilné oblasti jsou na severu, zejména v údolí řeky Medžerda. Důležitými plodinami jsou pšenice, ječmen, citrusové ovoce, hroznové víno, olivy, datle, meruňky, korek, mandle a kavyl přepevný.

Hornictví

Ročně se v Tunisku vytěží přes pět milionů tun fosfátu, menší množství železné rudy, olova a zinku. V zemi se těží i menší množství zemního plynu. Z pobřežních lagun se získává sůl. Hlavní těžební oblasti jsou Al Borma na jihu a Gabeský záliv.

Průmysl

Za zmínku stojí průmysl zpracování potravin, jako je výroba olivového oleje, vína, cukru a mouky, dále průmysl textilní, výroba cementu, zpracování ropy a turistika, která je jedním z pilířů tuniské ekonomiky.

Města

Hlavním městem je Tunis, který je rovněž průmyslovým centrem a nejdůležitějším přístavem. Město Safákis (Sfax - 234 000 obyvatel) je druhé největší město a významné regionální centrum jižního Tuniska.

Základní údaje Tuniska

Rozloha: 163 610 km2 Poloha: 30°10' - 37°20' severní šířky, 30°7' - 30°11' východní délky Počet obyvatel 8 896 000 Hustota osídlení: 54 obyvatel na km2 Hlavní a největší město: Tunis (880 000 obyvatel) Úřední jazyk: arabština Dovoz: strojírenské výrobky, potraviny, textilní zboží, ropné výrobky Vývoz: ropa, oděvní zboží, olivový olej Měna: Dinár (1 dinár = 100 milimů) Hrubý domácí produkt: 14,63 miliard US dolarů Státní zřízení: republika
cestovatel Pavel Cestář | období 05.06.2010 12:06 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Tunisia, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Tunisko

Na severu zasahují do Tuniska výběžky Malého Atlasu a od jihovýchodu pásmo Saharského Atlasu, které přechází v Tuniský… Tunisia
Zobrazit na mapě »

Krásná dovolená v Tunisku v hotelu Jinene Resort

Port El Kantaoui. Krásně strávený víkend s přítelkyní v hotelu Jinene Resort v Port El Kantaoui – Tunisko. Tunisko, Tunisia
Zobrazit na mapě »

aqupark morava indonesia webcams webkamera švédsko počsí kypr Bad Muskau Castle Německo chorvacko orebic zari pocasi vencouver počasí pětidenní zájezd Mallorca zábavné park tivoli kypr říjen

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 26.06. 2017, 07:18:03 za 0,0648s