Tunisko

Na severu zasahují do Tuniska výběžky Malého Atlasu a od jihovýchodu pásmo Saharského Atlasu, které přechází v Tuniský Atlas.


Na severu zasahují do Tuniska výběžky Malého Atlasu a od jihovýchodu pásmo Saharského Atlasu, které přechází v Tuniský Atlas. Vnitrozemské horské oblasti oddělují pobřežní oblast Tell od centrálních náhorních plošin, které klesají do oblasti solných pánví, nazývaných šotty. Jedním z největších solných jezer je jezero Šott al-Džaríd ležící 17 metrů pod úrovní moře. V jižní části se rozkládá poušť Sahara.

Podnebí

Seerní část Tuniska má středomořské klima s horkými a suchými léty a mírnými a vlhkými zimami. V jižních částech země jsou pouštní klimatické podmínky. Tunis má průměrnou lednovou teplotu 10 °C a v červenci 26 °C, roční průměrné srážky jsou 400 mm, a to zejména v období od září do dubna. Město Gafsa ležící na okraji pouště vykazuje hodnoty 9 °C v lednu, 30 °C v červenci a průměrné roční srážky tu činí 160 mm.

Zemědělství

27 % práceschopného obyvatelstva pracuje v zemědělství. 30 % země sse využívá pro pěstování plodin a 19 % plochy tvoří pastviny. Obilné oblasti jsou na severu, zejména v údolí řeky Medžerda. Důležitými plodinami jsou pšenice, ječmen, citrusové ovoce, hroznové víno, olivy, datle, meruňky, korek, mandle a kavyl přepevný.

Hornictví

Ročně se v Tunisku vytěží přes pět milionů tun fosfátu, menší množství železné rudy, olova a zinku. V zemi se těží i menší množství zemního plynu. Z pobřežních lagun se získává sůl. Hlavní těžební oblasti jsou Al Borma na jihu a Gabeský záliv.

Průmysl

Za zmínku stojí průmysl zpracování potravin, jako je výroba olivového oleje, vína, cukru a mouky, dále průmysl textilní, výroba cementu, zpracování ropy a turistika, která je jedním z pilířů tuniské ekonomiky.

Města

Hlavním městem je Tunis, který je rovněž průmyslovým centrem a nejdůležitějším přístavem. Město Safákis (Sfax - 234 000 obyvatel) je druhé největší město a významné regionální centrum jižního Tuniska.

Základní údaje Tuniska

Rozloha: 163 610 km2 Poloha: 30°10' - 37°20' severní šířky, 30°7' - 30°11' východní délky Počet obyvatel 8 896 000 Hustota osídlení: 54 obyvatel na km2 Hlavní a největší město: Tunis (880 000 obyvatel) Úřední jazyk: arabština Dovoz: strojírenské výrobky, potraviny, textilní zboží, ropné výrobky Vývoz: ropa, oděvní zboží, olivový olej Měna: Dinár (1 dinár = 100 milimů) Hrubý domácí produkt: 14,63 miliard US dolarů Státní zřízení: republika
cestovatel Pavel Cestář | období 05.06.2010 12:06 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Tunisia, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Tunisko

Na severu zasahují do Tuniska výběžky Malého Atlasu a od jihovýchodu pásmo Saharského Atlasu, které přechází v Tuniský… Tunisia
Zobrazit na mapě »

Krásná dovolená v Tunisku v hotelu Jinene Resort

Port El Kantaoui. Krásně strávený víkend s přítelkyní v hotelu Jinene Resort v Port El Kantaoui – Tunisko. Tunisko, Tunisia
Zobrazit na mapě »

Koloseum Itálie vstupné NAKUPOVÁNÍ LETENEK PŘES INTERNET welnws polsko liptovský ján veb kamera welnes pobyty nejlevněji předpověď počasí south africa Szente dlouhodobé počasí na srpen na elbě ostrov malta dlouhodobá předpověd počasí itálie ricione

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 27.02. 2017, 10:08:28 za 0,0445s