Spojené Arabské Emiráty, Omán, Bahrajn, Katar

V jižním Ománuje pohoří Džabal Qara, které na severu přechází do obrovské pouštní náhorní plošiny zabírající 75 % země. V


V jižním Ománuje pohoří Džabal Qara, které na severu přechází do obrovské pouštní náhorní plošiny zabírající 75 % země. V severním Ománu je pohoří Hadžár, které dosahuje výšky až 3 107 metrů v pohoří Džabal Ahdar. Pohoří Hadžar přechází do Spojených arabských emirátů, kde dosahuje maximální výšky 1 128 metrů na východě. Zbytek Spojených arabských emirátů je pouštní nížina se slanými bažinami podél pobřeží. Katarský poloostrov leží nízko a dosahuje maximální výšky 98 metrů. Většinu země tvoří písečná poušť, slané plochy nebo neúrodné nížiny. Bahrajn se skládá z 33 nízko ležících ostrovů s maximální výškou 135 metrů nad hladinou moře.

Podnebí

Suché a horké pouštní podnebí ovlivňuje většinu oblastí těchto zemí. Letní teploty jsou v průměru 30 °C a zimní kolem 20 °C. Nepatrné srážky spadnou v období od listopadu do března, ale celkově je to pouze 10 cm a méně, alespoň pokud jde o nížiny. V pohoří Hadžár je poněkud vlhčeji, srážky zde činí až 45 cm ročně. Bahrajn má díky ostrovní poloze odlišnější podmínky: bývá tam poměrně nesnesitelně. Lednové teploty jsou 17 °C, červencové 35 °C a roční srážky činí v úhrnu 8 cm.

Doprava

Příjmy z ropy se podílely na financování silnic, letiště v Sibu a přístavu v Matře v Ománu. Dalšími významnými přístavy jsou Dauhá, Umm Said, Míná Sulmán, Abú Zabí a Chaur Fakkán. Ve všech hlavních městech jsou mezinárodní letiště a silniční spojení se sousedními městy. Obydlené oblasti Bahrajnu jsou spojeny silnicemi s pevným povrchem a navýšené hráze umožňují spojení se Saúdskou Arábií, 4 000 km silnic v Ománu je asfaltovaných (celkem 21 000 km silnic) a polovina z katarských 100 km silnic je rovněž s pevným povrchem (celkem 1 100 km silnic). Železnice v těchto zemích nejsou.

Zemědělství

60 % aktivního obyvatelstva Ománu pracuje v zemědělství založeném na pěstování plodin, dobytka a velbloudů. Pěstování datlí je věnována polovina zemědělské půdy a většina plodin se vyváží do Indie. Pěstuje se zde i další ovoce, jako jsou třeba citrony, banány a mango, ale rostou zde i obiloviny, kokosové palmy a vojtěška. Ve Spojených arabských emirátech pracuje v zemědělství pouze 5 % pracovně aktivního obyvatelstva a potraviny se musejí dovážet. V současné době se vkládají investice do rozvoje zemědělství a pěstuje se více obilovin. Hlavní plodinou jsou datle, vojtěška, ovoce, zelenina a tabák. Chovají se zde ovce, kozy, dobytek i velbloudi. V Kataru pracuje v zemědělství 10 % obyvatelstva. Plodiny se zde příliš nepěstují a jenom 5 % země je vhodných jako pastviny. V zemi se pěstuje několik druhů ovoce a zeleniny, zvyšuje se pěstování obilovin a pícnic. V Kataru je rozšířený chov zvířat, jako jsou ovce, kozy, velbloudi a více než milion koní. K obchodním artiklům patří vejce, maso a mléko. Pouze 2 % půdy v Bahrajnu je možné využívat pro pěstování plodin, zejména pro vojtěšku, ovoce a zeleninu. Studny a prameny na severu země umožňují větší rozvoj zemědělství, ale na mnoha jiných místech chybí voda úplně. Všechny čtyři země provozují i rybolov.

Těžba

Ropa dominuje ekonomikám všech čtyř zemí. Bylo v nich vybudováno několik dlouhých ropovodů, kterými poudí ropa do přístavů. Omán produkuje 30 milionů tun ročně, ale má i zásoby zemního plynu, mědi, azbestu a chrómu. Spojené arabské emiráty produkují 70 milionů tun ropy ročně a mají zásoby zemního plynu. Katar produkuje 15 milionů tun ropy ročně a má obrovské zásoby zemního plynu. Bahrajn produkuje 2 miliony tun ropy ročně, ale k významným průmyslovým odvětvím zde patří rafinerie ropy. Ropa je do rafinérií přiváděna ze Saúdské Arábie a končí v obrovském zásobníkovém terminálu.

Průmysl

Omán má v blízkosti Maskatu továrny na výrobu cementu a měď je zpracovávána v Suháru. Nafta je zdrojem energie pro odsolovací továrny, které vyrábějí vodu pro průmyslové využití i domácí spotřebu. V Kataru jsou zásoby na výrobu umělých hnojiv, mouky, oceli a cementu. Ve Spojených arabských emirátech jsou petrochemické továrny, továrny na zpracování hliníku, cementu, oceli, na výrobu plastů, oblečení i průmyslových hnojiv. Průmyslovým centrem Bahrajnu je Míná Sulmán, které je rovněž obchodním centrem s loděnicemi, orientovanými zejména na opravu lodí. V Bahrajnu jsou kromě toho další průmyslová odvětví jako například zpracování hliníku, výroba elektronického zboží, nábytku, umělých hmot, potravin i výroba textilní.

Základní údaje Bahrajnu

Rozloha: 680 km

2

Počet obyvatel 600 000
Hustota osídlení: 831 km

2

Hlavní město: Manamá (150 000 obyvatel)
Úřední jazyk: arabština, angličtina
Dovoz: strojírenské výrobky a dopravní zařízení
Vývoz: ropa a ropné výrobky, zemní plyn, hliníkové výrobky
Měna: bahrajnský dinár (1 dinár = 1 000 filsů
Hrubý domácí produkt: 7 miliard US dolarů
Státní zřízení: monarchie v čele s emírem

Základní údaje Kataru

Rozloha: 11 000 km

2

Počet obyvatel 560 000
Hustota osídlení: 50 km

2

Hlavní město: Dauhá (300 000 obyvatel)
Úřední jazyk: arabština, angličtina
Dovoz: potraviny, strojírenské výrobky, chemikálie
Vývoz: nafta, ocel, průmyslová hnojiva
Měna: katarský rijál (1 rijál = 100 dirhamů)
Hrubý domácí produkt: 9 miliard dolarů
Státní zřízení: monarchie

Základní údaje Spojených arabských emirátů

Rozloha: km

2

Počet obyvatel 1 904 000
Hustota osídlení: 23 km

2

Hlavní město: Abú Zabí (605 000 obyvatel)
Úřední jazyk: arabština, perština, angličtina
Dovoz: potraviny, spotřební zboží
Vývoz: surová ropa, datle, plyn
Měna: dirham (1 dirham = 100 filů)
Hrubý domácí produkt: 64 miliard US dolarů
Státní zřízení: federace sedmi malých emirátů, v čelé každé stojí emír

Základní údaje Ománu

Rozloha: 212 460 km

2

Počet obyvatel 2 150 000
Hustota osídlení: 10 km

2

Hlavní město: Maskat (55 000 obyvatel)
Úřední jazyk: arabština a hojně využívaná je angličtina
Dovoz: strojírenské výrobky, dopravní zařízení, průmyslové zboží, potraviny
Vývoz: ropa, zpracovaná měď, datle, ořechy, ryby
Měna: ománský rijál (1 rijál = 1 000 bajzů)
Hrubý domácí produkt: 11,70 miliard US dolarů
Státní zřízení: sultanát


cestovatel Pavel Cestář | období 14.06.2010 23:06 | , Dubaj, Dubai, Hotel The Ritz S.A. Emiráty |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí emirates arabia, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Spojené Arabské Emiráty, Omán, Bahrajn, Katar

V jižním Ománuje pohoří Džabal Qara, které na severu přechází do obrovské pouštní náhorní plošiny zabírající 75 % země.… emirates arabia
Zobrazit na mapě »

on line kamera amsterodam víkend na horách se skipasem krušné hory tipy na výlet orebič chorvatsko romantický víkend levný víkend madeira Památky Itálie Řím primošten fotky Řecko Sardínie moře průměrné počasí lisabon dlouhodobá předpověď počasí v zahraničí maďarsko

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 29.04. 2017, 17:40:56 za 0,0192s