Ruská Federace

I po rozpadu SSSR se Rusko řadí meui největší státy světa. Evropská část Ruska sahá na východě k Uralu a na jihu ke Kavkazu, který jej


I po rozpadu SSSR se Rusko řadí meui největší státy světa. Evropská část Ruska sahá na východě k Uralu a na jihu ke Kavkazu, který jej odděluje od třech zakavkazských republik. Hlavní řeky evropského Ruska jsou Volha, jež se vlévá do Kaspického moře, Don a Dněpr tekoucí do Černého moře, a konečně Pečora a Dvina, které vtékají do Severního ledového oceánu. Největší ruské řeky jsou na Sibiři Jenisej, Ob a Lena, které se vlévají do Severního ledového oceánu. Většinu povrchu Sibiře tvoří nížiny nebo náhorní plošiny, hornaté oblasti zde nalezneme při jižních hranicích a na východě. Poloostrov Kamčatka je vulkanicky velmi aktivní sopka Ključevskaja je největším sopečným vrcholem v Asii a naposledy vybuchla v roc 1990.

Historie


Moderní Rusko vytvořil car Petr I. v průběhu 17. a 18. století. Kolonizace Sibiře se odehrála během 19. století, kdy došlo rovněž k anexi zakavkazských oblastí a muslimských států ve střední Asii. V roce 1917 proběhla v zemi revoluce bolševickou komunistickou stranou. Když se v roce 1991 rozpadl Sva sovětských socialistických republik, Rusko a mnohé další republiky vytvořily Společenství nezávislých států (SNS). Součástí SNS se nestaly pouze Estonsko, Litva, Lotyšsko, Gruzie a Ázerbájdžán. Poslední dvě jmenované republiky se definitivně staly členy SNS až v roce 1993. Smyslem Společenství má být snaha o udržení svazků mezi členskými republikami, bez zsahování do jejich vnitřních záležitostí.

Podnebí


Ruské podnebí je ovlivňováno obrovským územím Asie, zimy jsou zde proto chladné. V lednu je nejteplejší oblastí Ruska pobřeží Tichého oceánu, pobřežní oblasti na západě a severozápadě země a okolí Černého moře, nejteplejší oblast Ruska, kde se teploty pohybují okolo 0 °C. Ve Vladivostoku, ležícím na pobřeží Japonského moře, je průměrná teplota -15 °C. Na severozápadě, kde leží nezamrzající přístav Murmansk, nejsou zimy tak tuhé jako ve vnitrozemí. Ve vnitrozemí Ruska se zimní teploty pohybují hluboko pod bodem mrazu a jsou zde dokonce velká území s průměrnou teplotou -20 °C až -30 °C po dobu dvou až tří měsíců. Nejchladnějšími místy jsou Verchojansk a Ojmjakon na severovýchodní Sibiři, s průměrnou zimní teplotou -50 °C.

Lesnictví


Díky chladnému podnebí severních oblastí rostou zde pouze mechy a lišejníky spolu se zakrnělými stromy na závětrných planinách a květinami s rychlým životním cyklem, soustředěným do května a června. Tento arktický typ krajiny se nazývá tundra. Přes celou šířku Sibiře, na jih většinou až k hranici s Mongolskem, se rozkládají obrovské plochy jehličnatých lesů, zvané tajga. Tajga je největší zalesněnou plochou na světě,táhne se od Norska a Švédska až k Tichému oceánu a je významným zdrojem dřeva Jihozápadní Sibiře, podél hranice s Kazachstánem, pokrývají pastviny, sahající na západ až do jižní části evropského Ruska, k Volgogradu. Postupně se pak mění ve smíšené lesy, rozprostírající se až k Moskvě.

Průmysl


Do roku 1917 bylo Rusko v prvé řadě agrárním státem. Výsledkem série mnoha pětiletek byl rychlý rozvoj ocelárenského, strojírenského a chemického průmyslu. Ve srovnání s jinými zeměmi bylo vynakládáno příliš mnoho prostředků na kosmický a zbrojní průmysl, zatímco ostatní oblasti zaostávaly. Centráně plánované hospodářství ignorovalo principy tržního mechanismu, což v 90. letech způsobilo mnoho problémů.

Zemědělství


Navzdory současnému nedostatku potravin patří Rusko k předním zemědělským mocnostem. Nejlepší půda i podnebí jsou v jižních částech evropského Ruska, hlavním obilným produktem z těchto oblastí je pšenice a kukuřice. Pěstují se zde také slunečnice, brambory, cukrová řepa a zelenina, v nejjižnějších oblastech blízko Černého moře pak vinná réva a středozemní ovoce. Důležitý je též chov hovězího dobytka, ovcí a prasat. Na sever od Moskvy se pěstuje žito, oves, brambory a zelenina, spousta farem produkuje mléko a maso. Co se táký Sibiře zemědělská výroba se rozšířila pouze v její jihozápadní části. Na bývalých pastvinách se pěstují hlavně obilniny. Obvyklé je zde střídání jednotlivých plodin, přičemž se pěstují zejména slunečnice, pícniny a zelenina. Dostatečné zásobení vodou během jejich růstu zajišťují zavlažovací systémy. Dále na sever a východ Sibiře slouží zemědělství spíše jen k pokrytí místní potřeby, produkuje se zde hlavně mléko a zelenina, seno a oves. Dřívější státní družstva se snažila o vývoj plodin, které by byly schopny přežít v chladných podmínkách nebo které by dokázaly uzrát během krátkého vegetačního období.

Komunikace


Rusko má dobrou železniční síť, přičemž hlavními uzlovými body jsou Moskva a Petrohrad. Z Moskvy vedou tratě do větších měst. Na Sibiři jsou rozsáhlé oblasti, které nepokrývá železnice, zejména na severu. Tratě z evropského Ruska vedou jižně přes Jekaterinburg a Čeljabinsk do Novosibirska a pak dál. Druhá transsibiřská magistrála z Moskvy do Vlaadivostoku byla nedávno dokončena. Na Azovksém a Černém moři fungují důležité oceánské linky, severní přístavy jsou Petrohrad, Murmansk a Archangelsk. Na arktickém pobřeží je celá řada přístavů, které lze využít jen během letních měsíců. Vladivostok, na východním pobřeží, je udržován v provozu ledoborci. Vnitrozemské lodní cesty umožňují přepravu nákladu mezi Bílým, Černým, Baltským a Kaspickým mořem.

Základní údaje Ruské Federace


Rozloha: 17 075 400 km2
Počet obyvatel 150 000 000
Hustota osídlení: 9 obyvatel na km2
Hlavní a největší město: Moskva (8 967 000 obyvatel)
Úřední jazyk: ruština
Státní zřízení: federace
cestovatel Pavel Cestář | období 05.06.2010 10:06 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Russian Federation, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Ruská Federace

I po rozpadu SSSR se Rusko řadí meui největší státy světa. Evropská část Ruska sahá na východě k Uralu a na jihu ke… Russian Federation
Zobrazit na mapě »

mapa severního polu online Emmerald river koupení letenek online web camery chorvatsko nížina nyika holandska coffee shop počasí rodhoz počasí burgas dlouhodobá předpověd egypt hurghada nepokoje 2013 ostrov lesbos online camera

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 28.06. 2017, 16:10:24 za 0,0391s