Překrásný chilský přístav Valparaiso

Valparaiso, jemuž se dlouho přezdívalo „perla Pacifiku“, má pohnuté dějiny. I přes nelibozvučné dějiny, je Valparaiso velmi navštěvovaným a opravdu pozoruhodným přístavem.


Přístav valparaiso

Pablo Neruda věděl, proč si koupit dům právě na jednom z 50 městských návrší Valparaisa. Již předtím si však vybíravý básník plný humoru koupil vilu na pláži ostrova Isla Negra, 80 km jižně od přístavního města a jeden dům v hlavním městě Santiagu, to když se roku 1952 vrátil jako bohatý a slavný z exilu do Chile. Nádherný pohled z kopce La Florida na centrum města a rozsáhlý přístav musel však tohoto příznivce lodí fascinovat právě tak, jako jeho obdivovatele a návštěvníky, kteří dnes vystupují ne zcela snadnou cestou nahoru.

Na příkrých svazích kopců, které obklopují město a stoupají od úzkého pobřeží Tichého oceánu strmě vzhůru, stojí těsně vedle sebe bezpočet často pestře pomalovaných obytných domů. Pás pobřeží je zde tak úzký, že kvůli výstavbě městského centra musela být zasypána část zálivu.

Pro španělského dobyvatele Juana de Saavedra byl široký záliv, na jehož pobřeží založil roku 1536 město a pojmenoval ho po svém rodišti, v první řadě dobrým přístavištěm. Okolí hory totiž místo chránily před častými a často bouřlivými jižními a západními větry.

Moderní Valparaiso se, se svými přístavišti, sklady, bankami a nákupními centry, rozprostírá podél přístavu. Středem města je Plaza Sotomayor s parkovou úpravou, obklopené správními budovami, a nádraží v Puerto. V jejich blízkosti se nacházejí těsně vedle sebe katedrála, parky, bulváry, divadla a četné kavárny. Ve vedlejších ulicích lze ojediněle objevit koloniální budovy, mezi nimiž stojí pozoruhodný kostel La Matriz.

Ve dnech, kdy se zde konají trhy, zaberou obchodníci celé ulice svými stánky a boudami. Na opačné straně nádraží Puerto ožívá o víkendech Muelle Prat, široká přístavní hráz táhnoucí se daleko od moře, kde četní domácí umělečtí řemeslníci nabízejí svá díla.

Pokud chcete klidnou dovolenou, ve které se dozvíte něco o historii města a pocítíte na vlastní kůži její překrásnou atmosféru, pak musíte navštívit Valparaiso.


cestovatel Jan Kříž | období 28.01.2011 20:01 | Dovolená na jaře Jarní dovolená |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Chile, Jižní Amerika, Jarní dovolená, First in dovolená, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Překrásný chilský přístav Valparaiso

Valparaiso, jemuž se dlouho přezdívalo „perla Pacifiku“, má pohnuté dějiny. I přes nelibozvučné dějiny, je Valparaiso… Chile, Jižní Amerika, Jarní dovolená, First in dovolená
Zobrazit na mapě »

aqupark morava indonesia webcams webkamera švédsko počsí kypr Bad Muskau Castle Německo chorvacko orebic zari pocasi vencouver počasí pětidenní zájezd Mallorca zábavné park tivoli kypr říjen

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 26.06. 2017, 07:22:46 za 0,022s