Pákistán

Severní a západní část země zabírají hory. Nejvyšší pohoří jsou na severu a nejvyšším vrcholem země je Tirič Mír se 7 706 metry.


Severní a západní část země zabírají hory. Nejvyšší pohoří jsou na severu a nejvyšším vrcholem země je Tirič Mír se 7 706 metry. Toto nejvyšší pohoří je rozčleněno mnoha údolími vymletými řekami, například řekou Yarkhan, Swat a Chitral. Tyto řeky tečou hlubokými roklinami. Podél hranice s Afghánistánem jsou pohoří Sulajmánské a Safed Koh. Chajbarský průsmyk umožňuje spojení s Afghánistánem. Jihozápadní část Pákistánu tvoří Balúčská plošina, jejíž východní okraj tvoří pohoří Kirthar. Náhorní plošina (průměrná výška je 300 metrů) se snižuje směrem k íránským hranicím. Většinu východního Pákistánu zabírá naplaveninová nížina podél řeky Indus a jejich přítoků Džihlam, Ráví, Satladž a Čanáb.

Podnebí

V Pákistánu převažují monzunové klimatické podmínky, kdy se střídají tři roční období. Chladné období je od října do února, je slunečné, s teplými dny a chladnými nocemi. Období veder je od března do června a vyskytují se v něm občasné bouřky s deštěm. Období dešťů je od června do půli října. Pákistán je natolik velkou zemí v níž existují značné místní rozdíly. V Karáčí je průměrná teplota v lednu 19 °C a v červenci 31 °C, s průměrnými ročními srážkami pouze 20 cm, a to zejména v červenci a srpnu. Islámábád ležící ve vnitrozemí vykazuje teploty 9 °C a 33 °C pro leden a červenec a celkové roční srážky 90 cm. Džákobábád je jedním z nejteplejších míst na světě v létě. Teploty jsou tu kolem 36 °C v červnu a červenci, ale taky už zde bylo naměřeno 53 °C.

Komunikace

V zemi je 12 620 km železničních tratí spojujících významná města v nížině Indu a síť 179 752 km silnic, z nichž je 91 985 km zařazeno mezi silnice hlavní. Hlavním přístavem je Karáčí. Nejdůležitějším přístavem na západě je Gvádar.

Města

Přes 30 % veškerého obyvatelstva žije ve městech. Karáčí bylo kdysi hlavním městem, nyní je to největší město, významný přístav a průmyslové centrum, jež svou produkcí pokrývá tři čtvrtiny veškerého zahraničního obchodu. Láhaur (5 100 000 obyvatel) leží na řece Ráví a je oblastním centrem, ve kterém je soustředěno mnoho průmyslových odvětví. Faisalábád, původně Láilpur (1 900 000 obyvatel), je místním centrem pro výměnu zboží a průmyslovým centrem. Islámábád je hlavním městem od roku 1965 a měl být impulzem pro průmyslový rozvoj dále do vnitrozemí. Leží 14 km severovýchdně od Rávalpindí (795 000 obyvatel). Město je kombinací strého a nového, jsou v něm tradiční islámské budovy stejně jako nejmodernější architektonické stavby.

Těžba

Pákistán není zemí bohatou na nerostné suroviny, ale byly zde objeveny zásoby ropy v Potavárské plošině. Poměrně velké jsou zásoby zemního plynu a potrubí spojuje hlavní těžební oblast Súí s Karáčí a Multánem. Blízko průsmyku Bolan a v Paňdžábu se těží uhlí. Měď se těží v Balúčistánu, kde jsou rovněž menší naleziště zlata a stříbra. Méně kvalitní železná ruda se zpracovává v Kalabaghu, ale kvalitnější ruda byla objevena v Chitralu blízko Himalájí.

Energie

50 % elektrické energie vyrábějí tepelné elektrárny a 47 % vyrábějí hydroelektrárny. Několik velkých hydroelektráren vzniklo na řekách Indus, Džihlam a Kábul. To byly hlavní dodavatelé energie do doby, než byly objeveny zásoby zemního plynu. Blízko Karáčí stojí jaderná elektrárna, která využívá domácí uran.

Průmysl

Významnými odvětvími průmyslu je textilní a oděvní výroba, dále zpracování potravin, ropných produktů, chemických látek, papíru a výroba stavebního materiálu. Starší odvětví jsou spojena s místními zemědělskými produkty, zejména pak s bavlnou, cukrem, rýží, olejnými semeny a tabákem. Hojně rozšířeným odvětvím je zpracování a výroba usní a kůže, je zde i několik velkých obuvnických továren. Výroba cementu a strojírenské závody jsou v mnoha větších městech, kde je také neustále rostoucí počet chemických továren včetně továren na výrobu hnojiv. Průmysl zaměstnává 13 % práceschopného obyvatelstva. Četné řemeslnické dílny vyrábějí látku, keramiku, kovové nádobí a kožené zboží.

Zavlažování

Většina Pákistánu trpí nedostatkem srážek a dokonce i v oblastech vlhčích bývá často šest a více měsíců sucho. Téměř tři čtvrtiny zemědělství jsou závislé na zavlažování. Na řece Indus a jejich přítocích vznikly rozsáhlé projekty a byla vytvořena hustá síť kanálů. Zavlažováno je přes 13 milionů hektarů půdy. Byly vystavěny obrovské přehrady, které mají zadržovat vodu a zajišťovat celoroční zavlažování. V nížině Indu se využívají i studny a zásobníky vody.

Zemědělství

Zemědělství zaměstnává 51 % pracujícího obyvatelstva. 27 % země se využívá pro pěstování plodin a dalších 6 % tvoří pastviny. Většina půdy vhodné k obdělávání leží v údolí řeky Indus, kde se v létě pěstuje rýže a kukuřice. V zimě se pěstuje pšenice. Bavlna je hlavní tržní plodinou, a to jak pro bavlněné, tak i pro olej. Další tržní plodinou je cukrová třtina, tabák a ovoce.

Základní údaje Pákistánu

Rozloha: 796 000 km2 Poloha: 23°41'- 36°50' severní šířky, 60°55' - 75°30' východní délky Počet obyvatel 140 497 000 Hustota osídlení: 176 obyvatel na km2 Hlavní město: Islámábád (560 000 obyvatel) Úřední jazyk: urdština a angličtina jsou úřední jazyky, ale 64 % obyvatelstva mluví paňdžábštinou Dovoz: strojírenské výrobky, přepravní zařízení, surová ropa, chemikálie, železo a ocel, rostlinné oleje, hnojiva Vývoz: bavlna, koberce, rýže, oděvy Měna: Pákistánská rupie (1 rupie = 100 pajsů) Hrubý domácí produkt: 52 miliard US dolarů Státní zřízení: republika
cestovatel Pavel Cestář | období 11.06.2010 13:06 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Pakistan, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Pákistán

Severní a západní část země zabírají hory. Nejvyšší pohoří jsou na severu a nejvyšším vrcholem země je Tirič Mír se 7… Pakistan
Zobrazit na mapě »

ranč ubytování webkamera online chorvacko zábavný park viden dovolená chorvatsko za málo peněz autobusem thajsko počasí webkamera webkamera honkong rodiny na nudaplazi foto cyklisticé zájezdy na sicílii dlouhodoba predpoved pocasi italie vieste Muškaření skotsko

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 27.02. 2017, 10:09:42 za 0,0266s