Na třikrát svatý Jeruzalém

Křesťané, židé a muslimové se dělí o svatá místa tří různých náboženství. Díky krvavým bitvám, které se o toto město strhly, nám zůstala dodnes nádherná paleta historických památek, které stojí za prozkoumání.


Jeruzalém

Nejkouzelnější pohled na Jeruzalém je z Olivové hory při východu slunce. Jako první se najednou rozzáří zlatá kupole skalního dómu. Pak se rozsvítí i střechy minaretů a kostelních věží, domy čtvercového půdorysu v muslimských, křesťanských, židovských a arménských čtvrtích a jako poslední nažloutlé kamenné kvádry městských zdí. Dokud je údolí Kidron zahalené do tmy, vypadá to, jako by se toto svaté místo vznášelo jako peříčko mezi nebem a zemí. Je to nádherný obraz, který stojí za zhlédnutí.

K malebnému vzhledu města přispívá jednotný stavební materiál domů ve staré části Jeruzaléma. Tak, jako 15 m vysoká zeď městského opevnění, jsou i všechny budovy ve městě postaveny z místního světlého vápence, nebo jsou jím alespoň obloženy. Díky tomu si tento cíl poutníků tří světových náboženských vyznání uchovává antické kouzlo biblických časů a architektura Jeruzaléma se spojuje do jednoho velkého uměleckého díla, kterému bůh, jak je řečeno v Talmudu, propůjčil devět desetin veškeré krásy světa, ale také devět desetin veškerého utrpení a všeho smutku.

Již dávno se Jeruzalém se svými kostely, kaplemi, kláštery a svatostánky rozrostl za hranice historického centra města. Z 600 000 obyvatel jsou dvě třetiny židovského vyznání, přibližně 180 000 Jeruzalémců tvoří muslimští Palestinci a asi 20 000 obyvatel se hlásí ke křesťanské víře, nebo k jinému náboženství.

Dovolenou v tomto překrásně historickém městě si jistě užijete. Zažijete takovou atmosféru, že ji budete muset vstřebávat ještě dlouho po návratu z tohoto tajemně krásného města.


cestovatel Jan Kříž | období 30.01.2011 13:01 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Jeruzalém, יְרוּשָׁלַיִם, القُدس, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Jordánsko

Na Západním břehu jsou vápencové kopce zdvihající se do výšky asi 900 metrů. Na východě je Jordánské údolí, které je… Africa, Jordan
Zobrazit na mapě »

Na třikrát svatý Jeruzalém

Křesťané, židé a muslimové se dělí o svatá místa tří různých náboženství. Díky krvavým bitvám, které se o toto město… Jeruzalém, יְרוּשָׁלַיִם, القُدس
Zobrazit na mapě »

Obraz Arktidy pocasi ostrov pag chorvacko srí lanka a maledivy dovolená nejklidnější město chorvatska veb kamery online ve štytech veb kamera belize Výhody a nevýhody cestovaní letadlem francie autobusem skotsko Edinburg 2013 seyschely počasí ve světě

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 26.06. 2017, 07:23:39 za 0,0278s