Kolumbie

Severní nížiny podél pobřeží Karibského moře jsou místy bažinaté. Pohoří Sierra Nevada de Santa Marta se zvedá až do výše 5 775


Severní nížiny podél pobřeží Karibského moře jsou místy bažinaté. Pohoří Sierra Nevada de Santa Marta se zvedá až do výše 5 775 metrů (Cristóbal Colón). Nížiny podél pobřeží Tichého oceánu jsou někde až 100 km široké a na východě jsou zakončeny třemi horskými pásmy And, která jsou od sebe oddělena hlubokými údolími řek Cauca a Magdalena. Východní dvě třetiny země tvoří nížiny.

Podnebí

Podnebí je tropické, ale liší se v závislosti na nadmořské výšce. Srážkový průměr je vysoký, mezi 200 - 500 cm v nížinách. Kolem Bogoty, která leží v nadmořské výšce 2 645 metrů, je to více než 100 cm. Průměrné teploty v lednu a červenci jsou 14 °C a 13 °C v Bogotě, v Medellinu 22 °C a 21 °C. Pobřežní nížiny mají průměrné teploty kolem 25 °C s vysokým podílem vlhkosti.

Obyvatelstvo

První španělští osadníci se promísili s původními Indiány, takže 58 % obyvatelstva jsou mesticové (potomci Indiánů a Evropanů), 14 % populace tvoří mulati (afričtí otroci a Evropané). 20 % jsou běloši, 4 % černoši a 1 % Indiáni. Zbývající 3 % tvoří kreolové (potomci Indiánů a černochů). 90 % obyvatelstva žije v údolích Andských hor a na náhorních rovinách, většinou v městských oblastech.

Flóra a fauna

Manglové lesy rostou při Karobském pobřeží. Lesy pokrývají také nížiny na severu a podél Tichého oceánu a jižní část vnitrozemských nížin. Severní část těchto nížin (Llanos) jsou tropické pastviny. V Andách se vegetace mění podle nadmořské výšky, nižší svahy jsou zalesněné a přecházejí postupně v kosodřeviny a travnaté louky. Fauna je pestrá, námatkou můžeme jmenovat kolibříky, motýly, piraně, opice, medvědy, jaguáry, kondory, atd. Národní květinou je orchidej.

Zemědělství

V zemědělství pracuje 26 % aktivního obyvatelstva. 5 % země se využívá pro pěstování plodin a 38 % jsou pastviny. Úrodná půda je na náhorních plošinách And, ale vhodná místa pro pěstování jsou i v některých údolích a nížinách. Kolumbie je druhým největším světovým vývozcem kávy. Bavlna a tabák, které se pěstují v horách, jsou rovněž výhodným obchodním artiklem. V nížinách se pěstují banány a řezané květiny, cukrová třtina a další plodiny vhodné pro obchodování. Pro obživu se pěstuje rýže, kukuřice, cukrová třtina, brambory a čirok. Dobytek se pěstuje na pastvinách ve vnitrozemí a na severu podél Karibského moře.

Těžba

Kolumbie je země bohatá na nerostné suroviny, a to zejména v oblasti And. Těží se zde zlato, stříbro a platina a polovina světové produkce smaragdů. V zemi se těží 14 miliónů tun uhlí a jsou zde zásoby mědi, rtuti, olova a manganu. Roční těžba ropy je 20 milionů tun a jsou zde i menší naleziště zemního plynu.

Průmysl

Průmysl se rozvíjí během posledních dvaceti let zejména kolem měst Bogotá, Medellin a Cali. Zahrnuje zpracování železa, textilní výrobu, potravinářství, obuvniství a chemickou výrobu. Z potravinářského průmyslu je důležitá výroba cukru, zpracování rýže, konzervování ovoce a zeleniny. V tepelných elektrárnách se vyprodukuje 30 % elektrické energie, zbývajících 70 % pochází z hydroelektráren v Andách.

Doprava

Doprava po zemi je problematická díky obrovským vzdálenostem, močálům a hlubokým lesům, neobydleným místům i vysokým horám. Především se intenzivně využívá letecká doprava. V zemi je 4 160 km železničních tratí a přes 100 000 km silnic všech typů, včetně mezinárodního spojení do Venezuely a Ekvádoru. V Kolumbii byla zavedena první letecká linka už v roce 1919. Nyní má 670 přistávacích ploch. Významná letiště jsou v Barranquille, Medellinu, Cali a v Bogotě. Důležité přístavy jsou Cartagena, Buenaventura a Barranquilla. V zemi je také 14 000 km splavných řek.

Města

Hlavní město Bogotá je umístěno na náhorní plošině pásma Cordillera Oriental. Má rozvinutý průmysl, ale je to také politické a obchodní centrum. Medellín ( 1 581 000 obyvatel) v pásmu Cordillera Central je nejdůležitějším průmyslovým městem, a to hlavně díky průmyslu zpracovatelskému (textil, káva). Cali (1 020 000 obyvatel) je třetím největším městem v údolí řeky Cauca. Je střediskem rozvinuté zemědělské oblasti. Barranquilla (1 650 000 obyvatel) leží u ústí řeky Rio Magdalena. Cartagena (700 000 obyvatel) je důležitý přístav v Karibském moři.

Základní údaje Kolumbie

Rozloha: 1 138 748 km2 Poloha: 12°30' severní šířky, 4°13' jižní šířky, 68° východní délky, 79° západní délky Počet obyvatel: 35 101 000 Hustota osídlení: 31 obyvatel na km2 Hlavní město: Bogotá (1 000 000 obyvatel) Úřední jazyk: španělština Dovoz: strojírenské výrobky, dopravní prostředky, železo a ocel, chemikálie, pšenice Vývoz: káva, surová ropa a ropné deriváty, banány, květiny Měna: Kolumbijské peso (1 peso = 100 centavů) Hrubý domácí produkt: 55 miliard US dolarů Státní zřízení: republika
cestovatel Pavel Cestář | období 31.05.2010 23:05 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Kolumbien, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Kolumbie

Severní nížiny podél pobřeží Karibského moře jsou místy bažinaté. Pohoří Sierra Nevada de Santa Marta se zvedá až do… Kolumbien
Zobrazit na mapě »

češi na ostrově kos istria chorvatsko veb kamera gazduv dvur wellnes třídenní benátky valdifiemme webkamery web kamera filipíny nejlepsi nudaplaze nejviší vrchol moravi webcam narodní řecko nejluxusnější hotely

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 28.06. 2017, 16:16:18 za 0,0456s