Kanada

Kanada je druhou největší zemí světa. Většinu severní části země tvoří staré, vyvřelé a metamorfované horniny Kanadského štítu,


Kanada je druhou největší zemí světa. Většinu severní části země tvoří staré, vyvřelé a metamorfované horniny Kanadského štítu, táhnoucí se od Skalistých hor až k Atlantskému oceánu a z jižní části Arktidy až k Velkým jezerům. Na jihovýchodě štítu jsou úrodné a hojně osídlené nížiny kolem řeky Svatého Vavřince a Velkých jezer. Západní část štítu tvoří Skalisté hory a řada pohoří podél Tichého oceánu. Tyto hory brání šíření oceánského klimatu do vnitrozemí. Mnohé vrcholy přesahují výšku 3 000 metrů, nejvyšší hora Mt. Logan měří 6 050 metrů nad mořem. V Kanadě jsou čtyři hlavní vodní soustavy: Velká jezera a Sv. Vavřinec; soustava Hudsonského zálivu s řekami Albany, Nelson a Churchill; pánev Mackenzie, kterou protéká nejdelší kanadská řeka Mackenzie (4 242 km) vlévající se do Severního ledového oceánu; a řeka Frase vlévající se do Tichého oceánu.

Lesnictví

Zemi přibližně ze 43 % pokrývají lesy, z nich 80 % jsou lesy jehličnaté, především smrk, jedle, borovice, cedr a tsuga kanadská. Kanada je největší světový producent dřeva, druhý největší výrobce papíroviny a třetí největší vývozce papíru.

Podnebí

Kanada má vnitrozemské podnebí s velmi studenými zimami, ale léta jsou zde teplá a slunečná. Průměrná teplota ve Winnipegu v lednu je -15 °C, ale na sever od polárního kruhu se teplota ve stejném období pohybuje také až -30 °C. V létě je ve Winnipegu průměrná teplota 19 °C a dále na sever asi 15 °C, kdy dny jsou dlouhé a slunečné. Roční srážky ve vnitrozemí Kanady jsou 100 cm a méně. Místa s nejvyššími srážkami jsou v západních horách, kde je běžný průměr přes 200 cm.

Průmysl

Podílí se na více než polovině celkového vývozu. Největší počet lidí pracuje v potravinářství a v průmyslu zpracování kovů. Tato odvětví společně se zpracováváním ropných produktů, chemickým, papírenským a dřevařským průmyslem představují také největší zdroj tržeb v cizích měnách. Většina průmyslu je soustředěna v oblasti Velkých jezer a kolem řeky Sv. Vavřince. Největší průmyslová města jsou Toronto, Hamilton, Windsor a Montreal.

Rybolov

Ačkoliv v rybolovu nepatří Kanada k prvním deseti velmocem, se svým 1,5 milionem tun ročně se řaadí k velkým vývozcům ryb. Hlavní oblastí lovu ryb jsou v blízkosti Newfoundlandu.

Energie

Kanada je energeticky soběstačná a potřeby energie pokrývá svými zdroji ropy a zemního plynu z oblasti Prérií, uhlí z Britské Kolumbie a díky obrovskému rozvoji hydroelektráren.

Těžařský průmysl

Staré krystalické skály ve štátu jsou bohaté na nerostné suroviny, jako jsou měď, olovo a stříbro. Azbest se těží jižně od Svatého Vavřince, obrovská ložiska železné rudy jsou blízko hranice Quebec / Labrador. Ropu a zemní plyn z oblasti Prérií rozvádí potrubí po celé zemi. Kanada je největším světovým producentem uranu, zinku a niklu.

Zemědělství

Pro Kanadu bylo zemědělství vždy důležité, přestože dnešní zemědělská výroba zaměstnává méně než 4 % pracující populace. Asi 7,3 % celkové rozlohy země tvoří orná půda a pastviny. Zemědělství představuje asi 8 % kanadského vývozu. Zdaleka největší rozsah zemědělské půdy je v prérijních oblastech Alberty, Saskatchewanu a Manitoby.

Doprava

V zemi je přes 390 000 km dálnic včetně transkontinentálních silnic a Aljašské dálnice. Transkanadská dálnice (7 776 km) je nejdelší vydlážděná dálnice na světě. V Montrealu, Tororntu a Vancouveru je metro a v Calgary a Edmontonu mají speciální městský dopravní systém. Železnice měří celkem 85 563 km. Pět leteckých společností poskytuje služby jak vnitrostátní, tak mezinárodní. Hlavními přístavy jsou Halifax, Montreal a Vancouver.

Obyvatelstvo

Ve městech, především v jižní části, žije 76 % všech Kanaďanů. Nejlidnatější provincií je Ontario, kde žije 10 746 000 obyvatel. Quebec má 7 208 000 obyvatel a Britská Kolumbie 3 535 100 obyvatel.

Základní údaje Kanady

Rozloha: 9 976 139 km

2

Poloha: 41°40' - 83° 10' jižní šířky, 52°40'- 141° západní délky Počet obyvatel: 29 753 100 Hustota osídlení: 3 obyvatel na km

2

Hlavní město: Ottawa (994 300 obyvatel) Úřední jazyk: anglicky mluví 63 % populace, francouzsky 25 % Dovoz: auta, textil, železo a ocel, zpracované potraviny, ovoce a zelenina Vývoz: stavební dřevo, zemní plyn, železná ruda, barevné kovy, papír a lepenka, chemikálie, dřevo a papírovina, pšenice Měna: Dolar (1 dolar = 100 centů) Hrubý domácí produkt: 601 329 mil. US dolarů Státní zřízení: Dominium a člen Britského společenství národů. Země je konfederací deseti provincií a dvou teritorií. Každá z provincií má svoji vlastní vládu ustanovenou na základě volebních výsledků.


cestovatel Pavel Cestář | období 31.05.2010 22:05 | Jak ušetřit na dovolené Levná dovolená |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Canada, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Kanada

Kanada je druhou největší zemí světa. Většinu severní části země tvoří staré, vyvřelé a metamorfované horniny… Canada
Zobrazit na mapě »

dlouhodobá předpověd keňa online veb kamera mantova italie webkamera brazilia apa jižni italie fotografie nuda plaze madeira RATANgADDHAM uganda live kamera webkamera val di Fiemme www vebkamery rogoznica chorvatsko nudismus na sardinii

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 23.03. 2017, 13:25:39 za 0,0172s