Irák

Na severovýchodě země jsou hory Kurdistánu přecházející z Íránu a Turecka s nejvyšším vrcholem v zemi Kúhe Hádži Ibráhím


Na severovýchodě země jsou hory Kurdistánu přecházející z Íránu a Turecka s nejvyšším vrcholem v zemi Kúhe Hádži Ibráhím dosahující výšky 3 600 metrů. Podél hranice s Íránem se táhne vysočina Zagroské pohoří, z kterého stéká mnoho významnějších přítoků řeky Tigris. Pouště a polopouště pokrývají dvě třetiny území - směrem k západu se rozkládá tabule, na níž se nachází Syrská poušť. Úrodné kraje jsou při tocích řek Eufrat a Tigris, jediných tocích se stálým stavem vody.

Podnebí

Léta jsou horká a suchá s občasnými obdobími, kdy od severozápadu vanou prašné a horké větry nazývané šamal. Hornatý sever je chladnější. Průměrné roční srážky nepřesahují nikde 25 cm, průměrné teploty v Bagdádu jsou 10 °C v lednu a 34 °C v červenci, průměrné roční srážky jsou tu 14 cm. Basra vykazuje průměrné teploty 13 °C a 35 °C a srážky 19 cm.

Města

Bagdád leží na řece Tigris 550 km směrem do vnitrozemí od Perského zálivu. Je to starobylé mezopotámské město. Bagdád trpěl v minulosti častými záplavami, ale dnes je už město chráněno Samarskou přehradou. V Bagdádu je mnoho průmyslových odvětví, avšak nejvýznamnějším průmyslovým centrem je Basra (880 000 obyvatel), která představuje významný přístav. Basra leží 112 km směrem do vnitrozemí na levém břehu řeky Šatt-al-Arab. Mosul (750 000 obyvatel) je regionální centrum severní části.

Nerostné bohatství

Irák patřil před válkou v roce 1991 k největším světovým producentům ropy. Většina ropných polí se nachází v oblasti Kirkúk. Jsou zde rovněž zásoby zemního plynu, železné rudy, chromitu, mědi, olova a dalších nerostných surovin.

Zemědělství

V zemědělství pracuje 23 % obyvatel ale jenom 12 % země se využívá pro pěstování plodin a dalších 9 % tvoří pastviny. Na severovýchodě je dostatek dešťů pro pěstování pšenice, ječmene, ovoce a tabáku. Většina země je však závislá na umělém zavlažování. Hlavními plodinami jsou rýže, ječmen, kukuřice a bavlna, ale největším zdrojem příjmu jsou datle. Před válkou patřil Irák k největším producentům a vývozcům datlí na světě. Pastevectví je rozšířeno a v zemi je 8 milionů kusů ovcí, 1,5 milionu kusů dobytka a 1,4 milionu koz. Vlna z ovcí je důležitým exportním zbožím.

Průmysl Iráku

Průmysl byl znárodněn, ale jeho vývoj je značně omezený s vyjímkou zbrojařského průmyslu. Fondy byly soustředěny do projektů, které využívají místní zdroje nerostného bohatství, zejména pak to jsou odvětví spojená s těžbou a zpracováním ropy a zemního plynu, textilním průmyslem, stavebními materiály a výrobou potravin. Dlouhá léta bylo důležitým odvětvím balení datlí. Rozvíjí se tak výroba elektroniky a spotřebního zboží.

Obyvatelstvo

79 % obyvatel tvoří Arabové, 16 % jsou Kurdové. Oficiálním náboženstvím je islám: asi 60 - 65 % obyvatelstva jsou šíité a 32 - 37 % sunnité. Politickou moc měla vždy právě sunnitská menšina.

Základní údaje Iráku

Rozloha: 438 320 km2 Poloha: 29° - 37°20' severní šířky, 38°40' - 48°30' východní délky Počet obyvatel 21 000 000 Hustota osídlení: 47 km2 Hlavní město: Bagdád (4 480 000 obyvatel) Úřední jazyk: arabština, kurdština Dovoz: průmyslové zboží, strojírenské výrobky, spotřební zboží, potraviny Vývoz: ropa a ropné produkty, datle, nezpracovaná vlna, kůže a bavlna Měna: irácký dinár (1 dinár = 1000 filů) Hrubý domácí produkt: 48,66 miliard amerických dolarů Státní zřízení: republika
cestovatel Pavel Cestář | období 13.06.2010 16:06 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Iraq, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Irák

Na severovýchodě země jsou hory Kurdistánu přecházející z Íránu a Turecka s nejvyšším vrcholem v zemi Kúhe Hádži Ibráhím Iraq
Zobrazit na mapě »

on line kamera amsterodam víkend na horách se skipasem krušné hory tipy na výlet orebič chorvatsko romantický víkend levný víkend madeira Památky Itálie Řím primošten fotky Řecko Sardínie moře průměrné počasí lisabon dlouhodobá předpověď počasí v zahraničí maďarsko

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 29.04. 2017, 17:45:12 za 0,019s