Irák

Na severovýchodě země jsou hory Kurdistánu přecházející z Íránu a Turecka s nejvyšším vrcholem v zemi Kúhe Hádži Ibráhím


Na severovýchodě země jsou hory Kurdistánu přecházející z Íránu a Turecka s nejvyšším vrcholem v zemi Kúhe Hádži Ibráhím dosahující výšky 3 600 metrů. Podél hranice s Íránem se táhne vysočina Zagroské pohoří, z kterého stéká mnoho významnějších přítoků řeky Tigris. Pouště a polopouště pokrývají dvě třetiny území - směrem k západu se rozkládá tabule, na níž se nachází Syrská poušť. Úrodné kraje jsou při tocích řek Eufrat a Tigris, jediných tocích se stálým stavem vody.

Podnebí

Léta jsou horká a suchá s občasnými obdobími, kdy od severozápadu vanou prašné a horké větry nazývané šamal. Hornatý sever je chladnější. Průměrné roční srážky nepřesahují nikde 25 cm, průměrné teploty v Bagdádu jsou 10 °C v lednu a 34 °C v červenci, průměrné roční srážky jsou tu 14 cm. Basra vykazuje průměrné teploty 13 °C a 35 °C a srážky 19 cm.

Města

Bagdád leží na řece Tigris 550 km směrem do vnitrozemí od Perského zálivu. Je to starobylé mezopotámské město. Bagdád trpěl v minulosti častými záplavami, ale dnes je už město chráněno Samarskou přehradou. V Bagdádu je mnoho průmyslových odvětví, avšak nejvýznamnějším průmyslovým centrem je Basra (880 000 obyvatel), která představuje významný přístav. Basra leží 112 km směrem do vnitrozemí na levém břehu řeky Šatt-al-Arab. Mosul (750 000 obyvatel) je regionální centrum severní části.

Nerostné bohatství

Irák patřil před válkou v roce 1991 k největším světovým producentům ropy. Většina ropných polí se nachází v oblasti Kirkúk. Jsou zde rovněž zásoby zemního plynu, železné rudy, chromitu, mědi, olova a dalších nerostných surovin.

Zemědělství

V zemědělství pracuje 23 % obyvatel ale jenom 12 % země se využívá pro pěstování plodin a dalších 9 % tvoří pastviny. Na severovýchodě je dostatek dešťů pro pěstování pšenice, ječmene, ovoce a tabáku. Většina země je však závislá na umělém zavlažování. Hlavními plodinami jsou rýže, ječmen, kukuřice a bavlna, ale největším zdrojem příjmu jsou datle. Před válkou patřil Irák k největším producentům a vývozcům datlí na světě. Pastevectví je rozšířeno a v zemi je 8 milionů kusů ovcí, 1,5 milionu kusů dobytka a 1,4 milionu koz. Vlna z ovcí je důležitým exportním zbožím.

Průmysl Iráku

Průmysl byl znárodněn, ale jeho vývoj je značně omezený s vyjímkou zbrojařského průmyslu. Fondy byly soustředěny do projektů, které využívají místní zdroje nerostného bohatství, zejména pak to jsou odvětví spojená s těžbou a zpracováním ropy a zemního plynu, textilním průmyslem, stavebními materiály a výrobou potravin. Dlouhá léta bylo důležitým odvětvím balení datlí. Rozvíjí se tak výroba elektroniky a spotřebního zboží.

Obyvatelstvo

79 % obyvatel tvoří Arabové, 16 % jsou Kurdové. Oficiálním náboženstvím je islám: asi 60 - 65 % obyvatelstva jsou šíité a 32 - 37 % sunnité. Politickou moc měla vždy právě sunnitská menšina.

Základní údaje Iráku

Rozloha: 438 320 km2 Poloha: 29° - 37°20' severní šířky, 38°40' - 48°30' východní délky Počet obyvatel 21 000 000 Hustota osídlení: 47 km2 Hlavní město: Bagdád (4 480 000 obyvatel) Úřední jazyk: arabština, kurdština Dovoz: průmyslové zboží, strojírenské výrobky, spotřební zboží, potraviny Vývoz: ropa a ropné produkty, datle, nezpracovaná vlna, kůže a bavlna Měna: irácký dinár (1 dinár = 1000 filů) Hrubý domácí produkt: 48,66 miliard amerických dolarů Státní zřízení: republika
cestovatel Pavel Cestář | období 13.06.2010 16:06 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Iraq, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Irák

Na severovýchodě země jsou hory Kurdistánu přecházející z Íránu a Turecka s nejvyšším vrcholem v zemi Kúhe Hádži Ibráhím Iraq
Zobrazit na mapě »

za zlatem na aljašku transilvanské alpy dovolena počasí kypr dlouhodobá bahamy fotky turecko alanya vebkamery scotland weather jak montovat vázání na snowboard sardinie mtb soukrome ubytovani na elbe rybolov finsko levně

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 26.06. 2017, 07:22:37 za 0,0349s