Ekvádor

Země byla pojmenována po rovníku (angl. equtaor)., který probíhá 25 km severně od Quita. Třemi hlavními oblastmi jsou: pobřežní nížina,


Země byla pojmenována po rovníku (angl. equtaor)., který probíhá 25 km severně od Quita. Třemi hlavními oblastmi jsou: pobřežní nížina, horské pásmo And a vnitrozemské nížiny. Pobřežní oblast je kopcovitá a protkaná řekami. Vnitrozemské Andy tvoří dvě pásma hor, Východní a Západní Kordillery, které jsou rozděleny řadou mezihorských pánví. V jedné z nich leží Quito. Nejvyššími vrcholky jsou Chimborazo (6 267 metrů) a Cotopaxi (5 896 metrů), jež je jinak nejvyšší činnou sopkou na světě.

Podnebí

Pobřežní oblast má podnebí horké a vlhké s obdobím dešťů od prosince do dubna. Celkové srážky jsou na severu kolem 200 cm. Guayaquill má průměrnou teplotu 26 °C v lednu a 24 °C v červenci a asi 100 cm srážek. V Andách klesá teplota v závislosti na nadmořské výšce. Quito má průměrnou teplotu okolo 15 °C a celkové srážky asi 100 cm. Východní část má typické amazonské podnebí, tj. průměrné měsíční teploty 26 °C a srážky přes 200 cm.

Lidé a města

Čtvrtinu obyvatel tvoří potomci Inků a asi 55 % jsou mesticové (rasa vzniklá spojením Evropanů s Indiány), 10 % obyvatelstva je španělského původu a 10 % původu afrického. Polovina lidí žije na pobřeží a 47 % v horách. Quito bylo původně indiánskou osadou, kterou vystavěli Španělé. Guayaquil je důležitý přístav a obchodní centrum ležící uprostřed úrodné zemědělské oblasti.

Zemědělství

Zemědělství je nejdůležitějsím hospodářským odvětvím a zaměstnává 30 % výdělečně činných obyvatel, z nichž mnozí jsou zemědělci - samozásobitelé. Jedno procento majitelů půdy vlastní 40 % veškeré zemědělské půdy. Necelých 10 % půdy se využívá pro pěstování plodin, dalších 10 % k pastevectví. Na export se pěstují především banány a kakao v nížinách, kde je stále horko a vlhko, káva se pěstuje na nižších svazích And, kde je podnebí poněkud chladnější a sušší. Na farmách v nížině jsou rovněž rozšířenými plodinami cukrová třtina, citrusové ovoce a rýže. V Andách je hlavní plodinou ječmen, pšenice, kukuřice, brambory a některé druhy zeleniny, ale jako hlavní činnost tady převládá pastevectví.

Těžba

Ekvádor má pouze malé zásoby zlata, střibra, zinku a mědi. V roce 1972 zde byly objeveny velké zásoby ropy, které se ročně vytěží na 16 milionů tun. Ropa tvoří přes 40 % vývozu a je vedena potrubím z And od města Balao.

Průmysl

Ropa povzbudila průmysl ocelářský, petrochemický a výrobu cementu. Tradiční průmysl je potravinářský, textilní a dřevařský, jakožto i rybolov. Důležitými průmyslovými centry jsou města Quito, Cuenca a Guayaquill. 45 % elektřiny se vyrábí v tepelných elektrárnách, zbytek v hydroelektrárnách. V Andách jsou ještě značné a nedotčené zdroje pro vodní elektrárny. Rozvíjí se turistika.

Lesnictví

Zalesněno je 44 % země, zvláště ve vnitrozemí, které je stále ještě nepřístupné. V současné době se zvýšila těžba dřeva, zejména dřeva tvrdého a balzového a těžba palmy, ze které se získává vlákno pro výrobu panamských klobouků, semena pro ricinový olej a palmové ořechy. 75 % vyteženého dřeva se používá jako palivo.

Doprava

Ráz krajiny je pro dopravu nepříznivý. Je zde kolem 1 200 km železnic, 23 256 km stálých silnic a 5 044 km silnic sjízdných pouze v období sucha. Panamerická dálnice prochází Quitem a spojuje ho s pobřežními městy, ale několik spojení je i ve vnitrozemí. Hlavní železniční tepna spojuje Guayaquill s Cuencou a Quitem. Nejdůležitějšími přístavy jsou Guayaquill a Puerto Bolivar. Deset komerčních leteckých společností provozuje mezinárodní linky a mezi největšími městy je i vnitrostátní letecké spojení.

Souostroví Galapágy

Celková rozloha 12 hlavních ostrovů (z nich je pět obydleno) a mnoha malých ostrůvků je 7 994 km2, na kterých žije 9 785 obyvatel. Hlavním městem je Puerto Baquerizo na ostrově San Cristóbal. Většina ostrovů je Národním parkem. Je zde samozásobitelské zemědělství, důležitý je rybolov (tuňák a humr). Hlavním zdrojem příjmů je turistika. Největší atrakcí je pozoruhodná a jedinečná fauna.

Základní údaje Ekvádoru

Rozloha: 283 561 km2 Poloha: 1°38' - 4°50' severní šířky, 75°20' - 81° západní délky Počet obyvatel 11 700 000 Hustota osídlení: 43 obyvatel na km2 Hlavní město: Quito (1 244 000 obyvatel) Úřední jazyk: španělština, ale většina indiánů mluví kečuánsky Dovoz: strojírenské výrobky, dopravní prostředky, chemické výrobky Vývoz: ropa, banány, káva, kakao Měna: Sucre (1 sucre = 100 centavů) Hrubý domácí produkt: 14,3 miliard US dolarů Státní zřízení: republika
cestovatel Pavel Cestář | období 01.06.2010 12:06 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Ecuador, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Ekvádor

Země byla pojmenována po rovníku (angl. equtaor)., který probíhá 25 km severně od Quita. Třemi hlavními oblastmi jsou:… Ecuador
Zobrazit na mapě »

ranč ubytování webkamera online chorvacko zábavný park viden dovolená chorvatsko za málo peněz autobusem thajsko počasí webkamera webkamera honkong rodiny na nudaplazi foto cyklisticé zájezdy na sicílii dlouhodoba predpoved pocasi italie vieste Muškaření skotsko

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 27.02. 2017, 10:10:35 za 0,0272s