Egypt - Abú Simbel

Abú Simbel, památky starověké civilizace Egypta.


Většina návštěvníků Egypta si nenechá ujít památky starověké civilizace. Mezi unikátní památky, které jsou i v programu UNESCA, patří Velký a Malý chrám Ramsese II. Velikého. Komplex chrámů byl vybudován zhruba ve 13. století před naším letopočtem a nachází se přibližně 850 km jižně od Káhiry na levém břehu Nilu.

Doprava

K chrámům se dá dostat autobusem, autem a dokonce i letadlem. Když jedete na dovolenou do Egypta, tak se pravděpodobně ubytujete v Káhiře, tudíž k Abú Simbel to budete mít poměrně daleko. Nejlepším cestovním prostředkem se tudíž stává letadlo, které vás dostane rychle do Asuánu. A i z Asuánu se můžete dostat malým letadlem přímo k Abú Simbel.

Památky

Velký chrám Ramsese II. Velikého je zasvěcený jeho osobě. Ramses II. v tomto chrámu uctíval například boha Hora, který je znázorněn sokolem, ale také sebe, a proto v chrámu naleznete spousty jeho podobizen. Tento faraon jistě netrpěl moc velkou skromností, o jeho síle, bohatství a vlivu vypovídají i čtyři sedící sochy u vchodu do chrámu, které znázorňují Ramsese II. v různých etapách jeho života. Tyto sochy jsou přes 20 metrů vysoké a pod nimi nalezneme sochy manželek s dětmi a znamení boha Hora.

Chrám je vytesán do skály a na jeho stavbě se podílelo více než milion dělníků, které sám Ramses II. velice obdivoval. Uvnitř chrámu naleznete velkou halu, rámovanou osmi opěrnými pilíři, kolem kterých se dostanete do zadní části chrámu. V této menší místnosti jsou oslavovány vítězné boje faraona nad Syřany, Chetity a Libyjci.

Malý chrám se nachází hned vedle velkého chrámu Ramsese II. a byl vybudován na počest jeho nejmilejší manželce Nefertari. Tento chrám je také zasvěcen bohyni lásky, hudby, tance a mateřství - Hathór. Pro Nefertari byl tento chrám zvláštní poctou, protože byla vyobrazena ve stejné velikosti jako sám faraon, což nebývalo zvykem.

Přesun chrámů

V 60. letech byly oba chrámy přesunuty na jiné místo, kvůli stavbě Asuánské přehrady, která by jinak památky zatopila. Celý chrám se rozřezal do kamenných bloků a přesunul kousek vedle od původního místa, kde byl znovu sestaven. Pokud byste hledali v chrámu rýhy po rozřezání, tak budete zklamání, jelikož žádnou rýhu nenajdete. Bohužel stavitelé při přesouvání udělali drobnou chybu. Ve dnech 20. října a 20. února slunce svítilo vchodem chrámu přímo na sochy. Ve všech průvodních se snaží autoři zamaskovat chybu přesunu, u které slunce na sochy svítí až o den později. Od průvodců se však tuto informaci dozvíte.

 


cestovatel Katka "linki" Škrlová | období 13.03.2009 13:03 | Egypt, Káhira, Pyramidy v Gíze Jedinečný Egypt |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Abu Simbel, Al Bahr al Ahmar, Egypt, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Egypt - Abú Simbel

Abú Simbel, památky starověké civilizace Egypta. Abu Simbel, Al Bahr al Ahmar, Egypt
Zobrazit na mapě »

Egypt, Marsa Alam

Dovolená v egyptě, recenze hotelu Hotel Dreams Beach Resort, Egypt, Marsa Alam, zájezd jsme objednali přes invia.cz Marsa Alam Qesm Marsa Alam
Zobrazit na mapě »

Egypt Aurora Oriental Bay 2016

Jaká byla na druhá dovolená v Egyptě, co výlet na čtyřkolkách a buginách v poušti, masáže, vybavení hotelu a jiné?… Hotel Aurora Oriental Bay
Zobrazit na mapě »

dubai skyline auckland live web camera online web camera hawai klinovec veb kamera sardinie pujcovna skutru řecko dovolená pod stanem nejvíce farem na perlorodky veb kamera velké meziříčí významní mořeplavci do s ameriky italie a řim

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 26.05. 2017, 09:23:47 za 0,0207s