Chile

Chile můžme rozdělit na tři geografické oblasti. Pobřežní horské pásmo, které bylo v jižní části zaplaveno vodou, čímž vznikla řada


Chile můžme rozdělit na tři geografické oblasti. Pobřežní horské pásmo, které bylo v jižní části zaplaveno vodou, čímž vznikla řada ostrovů, dále podélné údolí táhnoucí se od hranic s Peru až na jih k Puerto Monttu a konečně horský masív Andy. Andy zabírají polovinu rozlohy země a výškového maxima dosahují v Ojos del Salado, což je chilská nejvyšší hora s 6 880 metry. V Chile jsou častá zemětřesení a vulkanická činnost, protože země je umístěna na rozhraní tichomořské tektonické desky.

Podnebí

Andské pohoří má svoje vlastní klimatické podmínky. Ve vyšších polohách jsou velmi studené zimy a velké množství sněhu. V západní části hor jsou tři různá klimatická pásma: pouštní na severu, uprostřed středozemní typ a na jihu mírné vlhké podnebí (deštné lesy). Na severu je průměrná teplota v lednu 21 °C a v červenci 14 °C. Dále na jihu v Santiagu dosahuje průměrná teplota v lednu 20 °C a v červenci 9 °C.

Přirozená vegetace

Severní oblast pouště je holá, s vyjímkou míst, která zavlažuje voda z And. Ve střední části Chile rostou stromy, kosodřevina a travnaté plochy, na vlhčích západních svazích pobřežního horského pásma And jsou lesy. Jih země je hustě porostlý lesy, zejména chilskou borovicí, buky, modříny a cypřiši tam, kde je hodně vlhko, ale nalezneme tady i hustý porost z ostatních stromů a kosodřeviny.

Těžební průmysl

Hlavním zdrojem přírodního bohatství jsou nerostné suroviny. Dusičnan sodný byl kdysi zdrojem jódu, trhavin a hnojiv, ale jeho význam poklesl, protože průmyslová hnojiva se dají vyrábět mnohem levněji. Chile je největším producentem mědi. Největší povrchový důl na světě je u Chuquicamaty, města s asi 30 000 obyvateli. Bohatá naleziště železné rudy jsou v okolí La Sereny a Coquimba. Tato ruda se stala druhou nejdůležitější přírodní surovinou. V zemi jsou rovněž ložiska zlata, stříbra, zinku, olova a uhlí. Ropa a zemní plyn se těží v oblasti Magallanes.

Zemědělství

Pro pěstování zemědělských plodin se využívá 7 % země, dalších 16 % tvoří pastviny, zejména pak ve středozemní oblasti. Hlavními plodinami jsou pšenice, brambory, kukuřice, cukrová řepa, rýže, fazole, a ovoce. Pro výrobu vína se pěstuje vinná réva. Chov dobytka představuje 40 % veškeré zemědělské výroby.

Lesnictví a rybolov

Zalesněno je 12 % země, a to zejména na jihu, kde se těží dřevo pro komerční využití. Rybolovem obzvláště na severu se zabývá 1 % aktivně činného obyvatelstva. K nejdůležitějším druhům úlovků patří tuňák a sardinky.

Energie

Domácí zdroje uhlí, ropy a zemního plynu zásobují tepelné elektrárny, které vyrábějí 43 % celkové spotřeby elektřiny, 57 % vyrábějí vodní elektrárny. Vodní zdroje pro výrobu elektrické energie nejsou ještě plně využity. Většina dosud nevyužívaných zdrojů je v oblasti And.

Průmysl

Průmysl se rozvíjí od 60. let, ale nejvýznamnější obory jsou stále ještě spjaty s těžbou mědi a ostatních nerostných surovin. Dalšími průmyslovými odvětvími je zpracování ryb, zemědělských výrobků, výroba spotřebního zboží a zpracování dřeva. V okolí Concepciónu je ocelářský průmysl.

Doprava

Významným druhem dopravy jsou oceánské lodě. Důležitými přístavy jsou Valparaiso, Arica, Antofagasta, Concepción, Puerto Montt a Punta Arenas. V zemi je 8 195 km železničních tratí a 79 223 km silnic, z nichž je pouze 10 320 km s upraveným povrchem. Na jih od Puerto Monttu nejsou vůbec žádné upravené silnice. Panamerická dálnice vede z Puerto Monttu do Peru, další důležité silnice spojují Santiago a Valparaiso s okolními městy. Antofagasta je významnou železniční spojnicí s Bolívií a Argentinou.

Lidé a města

Potomci Evropanů a Indiánů, mesticové, tvoří 92 % obyvatelstva. Dvě třetiny Chilanů žijí ve střední části země. V Santiagu žije jedna třetina veškerého obyvatelstva. Je to také největší průmyslové a politické centrum. Vina del Mar (322 200 obyvatel) je turistickým centrem pro Santiago a nejdůležitějším přístavem je Valparaiso (283 000 obyvatel). Talcahuano se svými 247 300 obyvateli je rostoucím průmyslovým střediskem a významným přístavem pro oblast Concepción. Centrem jižní oblasti je město Concepción (350 268 obyvatel).

Základní údaje Chile

Rozloha: 756 950 km2 Poloha: 17°15' -55°59' jižní šířky, 66°30' - 75°48' západní délky Počet obyvatel 14 262 000 Hustota osídlení: 19 obyvatel na km2 Hlavní a největší město: Santiago de Chile (5 076 808 obyvatel) Úřední jazyk: španělština Dovoz: ropa, cukr a jiné potravinářské výrobky, nerostné suroviny pro průmysl, strojírenské výrobky, vybavení pro dopravu Vývoz: měď, molybden, zelenina, ovoce, vlna, výrobky z ryb, železná ruda, výrobky ze dřeva Měna: Peso (1 peso = 100 centavů) Hrubý domácí produkt: 45,64 miliard US dolarů Státní zřízení: republika
cestovatel Pavel Cestář | období 07.06.2010 13:06 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Chile, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Chile

Chile můžme rozdělit na tři geografické oblasti. Pobřežní horské pásmo, které bylo v jižní části zaplaveno vodou, čímž… Chile
Zobrazit na mapě »

Překrásný chilský přístav Valparaiso

Valparaiso, jemuž se dlouho přezdívalo „perla Pacifiku“, má pohnuté dějiny. I přes nelibozvučné dějiny, je Valparaiso… Chile, Jižní Amerika, Jarní dovolená, First in dovolená
Zobrazit na mapě »

invia cz algarve portugal počasí jihlavsko mallorca nuda plaze Belveder hotel korfu webcam online alps rybaření na moři francie Laponsko na běžkách caorle počasí veb kamera koloseum veb kamera dovoz zlata z angoly

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 24.06. 2017, 17:50:28 za 0,0177s