Bolívie

Jedna ze dvou vnitrozemských zemí v Jižní Americe. Na západě je Bolívie hornatá, na východě jsou nížiny. Přes 600 km široké Andy se


Jedna ze dvou vnitrozemských zemí v Jižní Americe. Na západě je Bolívie hornatá, na východě jsou nížiny. Přes 600 km široké Andy se skládají ze Západních a Východních Kordiller. Jsou odděleny vysokou polopustou náhorní plošinou Altiplano (zvanou puna), která zabírá 20 % celkové rozlohy země a leží v průměrné výšce 4 000 metrů nad mořem. Jezero Titicaca je nejvýše položeným splavným jezerem na světě a na jihu z něho vytéká řeka Desaguadero odvádějící vodu do jezera Poopó. Východní pohoří postupně klesá do El Oriente, což je území nižších hřebenů a údolí přecházející dále do Amazonské nížiny.

Podnebí

V horách je denní teplota vysoká, ale v noci klesá pod bod mrazu. La Paz ležící ve výšce 3 658 metrů má v červenci průměrnou teplotu 9 °C a v lednu 11 °C, roční srážky kolem 55 cm. Východní nížiny jsou teplejší a mají srážek více.

Obyvatelstvo

Ve mětech umístěných většinou na vysokých náhorních plošinách žije 50 % obyvatelstva. 55 % obyvatel je indiánského původu (hlavně Ajmarové a Kečuové), dalších 30 % jsou mesticové a zbytek Evropané. Většina Indiánů žije také na náhorních planinách. Pouze 20 % obyvatel žije v El Oriente, v oblasti, která zabírá 70 % země.

Zemědělství

V zemědělství pracuje 43 % aktivně činných obyvatel, přitom však Bolívie není v produkci potravin ještě soběstačná. Pro pěstování je možné využívat pouze 3 % země, dalších 25 % jsou pastviny. Na planině Altiplano se chovají ovce, dobytek, lamy a alpaky. Oblast El Oriente se pomalu rozvíjí a pěstuje se zde rýže, banány, maniok, sojové boby, kukuřice a na prodej a vývoz cukrová třtina, káva a bavlna, ačkoliv zemědělské produkty tvoří pouhá 2 % vývozu.

Těžba

Pravě zásoby nerostů sem v 16. století přivábily první španělské osadníky. Stříbro v Cerro Rico vytvořilo z Bolívie jeho největšího dodavatele na světě. Poté, co hodnota stříbra klesla, soustředila se hlavní těžba na cínovou rudu. Obě suroviny se těží v menším množství, země má však značné množství mědi, wolframu, zinku, olova a zlata. Na východě byla objevena ropa a zemní plyn, které se staly nejdůležitějšími surovinami. Ropovod vede do chilského města Arica, zemní plyn je veden potrubím do Argentiny. Naleziště plynu jsou v okolí Santa Cruz.

Průmysl

Těžební průmysl zaměstnává 5 % aktivně činného obyvatelstva a další odvětví průmyslu asi 9 %. Bolivijský průmysl je z jihoamerických států nejchudší a většina spotřebitelského zboží se musí dovážet. Důležitá průmyslová odvětví jsou spojena s výrobou potravin, nápojů, tabáku, oblečení a s rukodělnými řemesly. Rozvoj průmyslu se soustředil hlavně do měst La Paz, Cochabamba a Santa Cruz.

Doprava

V zemi je 3 643 km železnic a pouze 10 806 km silnic s upraveným povrchem. Mnohé z hlavních cest jsou v období dešťů nesjízdné. Nejlepší silnicí je spojení z La Pazu do Orura. Důležitou spojnicí, přestože špatně upravenou, je cesta z La Pazu do Santa Cruz přes Cochabambu. Santa Cruz má dvě železniční tratě, jedna vede na východ a druhá na jih do Argentiny. Střední Bolívie má dvě důležitá železniční spojení do přístavu v Chile na jihoamerické západní pobřeží - z La Pazu do města Arica a z Uyuni do Antofagasty. Další přístup k moři je přes jezero Titicaca a peruánský přístav Mollendo. V Andách je pár silnic, ale na mnoha místech přepravují zboží hlavně lamy.

Města

Podle ústavy zůstává hlavním městem Sucre, ale obchodním a politickým centrem je La Paz, protože je na přístupnějším místě. La Paz je v údolí řeky náhorní plošiny Altiplano ve výšce 3 658 metrů nejvýše položeným hlavním městem na světě. Druhým největším bolívijským městem je Santa Cruz (694 616 obyvatel), které je zároveň oblatním zemědělským centrem.

Základní údaje Bolívie

Rozloha: 177 410 km2 Poloha: 10°- 23° jižní šířky, 57°30' - 69°45' západní délky Počet obyvatel 8 100 000 Hustota osídlení: 7 obyvatel na km2 Hlavní město: Sacre (131 000 obyvatel) Úřední jazyk: španělština, kečuánština, ajmarština Dovoz: strojírenské výrobky, pšenice a mouka, výrobky z oceli, dopravní prostředky, textilní výrobky Vývoz: zemní plyn, cín, stříbro, zinek, wolfram, káva Měna: Boliviano (1 boliviano = 100 centavů) Hrubý domácí produkt: 5,38 miliard US dolarů Státní zřízení: republika
cestovatel Pavel Cestář | období 10.06.2010 12:06 | cestování po celém světě Cestování |

Kometáře

Zobrazit okolí na mapě

Na této mapě si můžete prohlédnout okolí Bolivia, památky, fotky, satelitní a letecký pohled, restaurace i ubytování a hotely, turistické mapy.

Mapa okolí

Zajímavá turistická místa

Bolívie

Jedna ze dvou vnitrozemských zemí v Jižní Americe. Na západě je Bolívie hornatá, na východě jsou nížiny. Přes 600 km… Bolivia
Zobrazit na mapě »

veb kamery krkonose izrael onlain dlouhodobá předpověď zakyntos invia dovolena saudska arabie,katar pětidenní poznávací zájezd zájezdy do zahraničí zábavní parky počasí resita rumunsko Hallstatt počasí strbske pleso vebkamery cesta na grauspitz

© 2017 Dovolená, cestování a vše okolo. Zákaz kopírování veškerého obsahu (html, CSS, obrázky, texty). Zásady ochrany osobních údajů, nahlášení obsahu. Přepnout mobilní verzi
Stránka generována 25.02. 2017, 05:33:54 za 0,0241s