Nezařazené

Zimbabwe

Zimbabwe je vnitrozemským státem, jehož povrch tvoří především rozlehlé náhorní žulové plošiny jako například plošina Matabele (zvedá se do výšky až 1 200 metrů). Napříč zemí se táhne hřeben Velký Dyke, ve kterém se na hranicích s Mosambikem nachází nejvyšší hora země Inyangani (2 592 m). Hlavní řeky jsou Zambezi na severu a Limpopo na jihu. Díky své poloze má Zimbabwe subtropické podnebí s vyrovnanými teplotami. Dešťové srážky jsou od 50 od 150 cm ročně a spadnou v období od listopadu do března, kdy jsou navíc často doprovázeny bouřkami. Roční průměrné srážky v Harare jsou 80 cm, průměrn teploty v lednu 21 °C a v červenci 14 °C. Zalesněno je 51 % povrchu země.

Lidé

Černoši tvoří 98 % obyvatelstva (zejména Mašonové a Matabelové), 1 % jsou běloši a 1 % Asijci nebo míšenci. 26 % veškerého obyvatelstva žije v městských aglomeracích. Harara (dříve Salisbury) bylo založeno v roce 1890. Harare je důležitým obchodním centrem. Bulawayo (630 000 obyvatel) je důležitým průmyslovým centrem a je železnicí spojeno s Harare, Zambií a Botswanou.

Zemědělství

70 % práceschopného obyvatelstva pracuje v zemědělství, 7 % povrchu země se využívá pro pěstování plodin a 13 % tvoří pastviny. Hlavní plodinou pro obživu je kukuřice, ale v zemi se pěstuje také pšenice, proso, ječmen a sojové boby. Tabák je nejcennější plodinou a pěstuje se především podél skalnatého hřebenu Velký Dyke blízko Harare. Podílí se 20 % na celkových příjmech ze zemědělského vývozu. Tržními plodinami je rovněž káva, cukrová třtina, bavlna a ovoce. Pěstování ovoce si vyžádalo rozsáhlé zavodňování. V Zimbabwe se chová skot, kozy a menší počet ovcí a prasat. Hovězí dobytek se chová v sušších oblastech. Řeky a jezera jsou poměrně bohaté na ryby. Jou tu rybí farmy na chov pstruhů, garnátů a pražem.

Nerostné suroviny a průmysl

Zlato, chrom, azbest, nikl, měď, železná ruda, cín a kobalt jsou hlavními zdroji příjmů státního rozpočtu a existuje ještě řada menších nalezišť dlouhé řady nerostných surovin. V zemi je rozvinut průmysl zpracovávající zemědělské produkty, potravinářský průmysl, pivovarnicví a oděvní průmysl. Byly postaveny ocelárny a Zimbabwe má i průmysl chemický, dřevařský a výrobu hnojiv. 41 % elektrické energie vyrábějí hydroelektrárny, zejména pak přehrada Kariba na řece Zambezi. Zbývající energii dodávají tepelné elektrárny.

Doprava

V zemi je 3 394 km železnic a 77 297 km silnic. Hlavní železniční spojení je z Harare do Bulawayo, které pokračuje dál na jih přes Botswanu do Jihoafrické republiky.

Základní údaje Zimbabwe

Rozloha: 390 760 km2
Počet obyvatel 11 270 000
Hustota obyvatel: 29 km2
Hlavní město: Harare (1 100 000 obyvatel)
Úřední jazyk: angličtina
Dovoz: strojírenské výrobky, ropné produkty, chemické látky
Vývoz: tabák, kukuřice, průmyslové zboží, ferochrom, zlato, bavlna, hovězí maso
Měna: Zimbabwský dolar (1 dolar = 100 centů)
Hrubý domácí produkt: 6 miliard US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*