Nezařazené

Za tajemstvím Velké Čínské Zdi

Hradba jako monument

Snad každý zná jednu z nejstarších památek strověké Číny. Majestátní zeď, táhnoucí se širou krajinou přes 6000km. Kdysi vcelku úspěšna ochrana před vpády horlivých mongolských nájezdníků, nyní lákadlo pro turisty. Jelikož jsem se byl do Číny podívat, nedalo mi, abych se u Velké Čínské zdi nezastavil.

Nekonečná nudle v krajině

Když se na Velkou Čínskou zeď podívá člověk z dálky, připomíná slabounké hradby, tenkou nudličku, kterou by jeden snad dokázal přeseknout i obyčejným nožem. Jakmile se však přiblížíme, v tu ránu zjistíme, že to byl pouhý klam. Zblízka to je velmi mohutná překážka pro každého, kdo by se chtěl dostat na druhou stranu. Chatrnost patrná z dálky je způsobena neuvěřitelnou délkou, zeď se táhne od obzoru k obzoru, kam jen oko dohlédne. Tohle vidět na vlastní oči je neuvěřitelné, podobné podívané se vám nikde jinde nedostane. Ještě zajímavější je však na zeď vystoupit a vydat se na nekonečnou procházku po cestě, kterou zeď tvoří. Pohled na cestu táhnoucí se do nekonečna mi div nevyrazil dech. Dojem obohacují četné strážní věže, pozůstatek z dávného nepřátelství Číny a Mongolska, které zeď dělaly neprostupnou pro většinu nájezdníků.

V dnešní době už naštěstí nejde o strašáka krvelačných nájezdníků, ale o nádhernou a fascinující turistickou památku. Není divu, že tento skvost figuruje i v seznamu chráněných památek UNESCO.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*