Nezařazené

Tunisko – El Djem

El Djem neboli Thysdrus bylo ve své době třetím nejznámějším koloseem v římské říši a i nyní je stále třetím největším koloseem na světě. Tuto gigantickou stavbu, která nebyla nikdy dokončena, což oko laika pravděpodobně nepozná, se nachází uprostřed tuniské pouště a láká do svého středu turisty z celého světa.

Historie

Tento amfiteátr se začal stavět pravděpodobně kolem roku 230 našeho letopočtu. Nápad postavit velkolepé koloseum se zrodil v hlavě prokonzula Gordianuse I. Na stavbě se podílelo mnoho otroků, kteří stavební materiál dopravovali z kamenolomu vzdáleného 30km od místa stavby. Výstavba kolosea skončila po pouhých osmi letech, kdy vyvrcholil spor mezi vládcem Thysdrusu a Římem. V roce 238 byl Thysdrus na vrcholu své moci a povstal proti římskému impériu. Řím se samozřejmě nenechal ničím zastrašit a povstání rychle ukončil, tím také skončilo financování stavby El Djemu a po pár letech kultura Thysdrusu upadla. V 17. století bylo koloseum napadeno a částečně zničeno, protože se uvnitř schovávali povstalci.

Koloseum dnes

Každý návštěvník El Djemu jistě potvrdí, že návštěvy nelituje. Vstupné do gigantické stavby stojí zhruba čtyři denáry, samozřejmě pokud se vydáte do této památky chráněné UNESCEM v období turistických výprav, tak se nevyhnete dlouhým frontám. Jakmile se však dostanete dovnitř, tak se můžete podívat kamkoliv se vám zlíbí a nikdo vás nebude omezovat. Krásným uměleckým dílem jsou mozaiky uvnitř arény, ty pojí římská architektura a arabské tradice.

Délka amfiteátru je přibližně 150 metrů, šířka 122 metrů a výška 34 metrů – tři podlaží. Pokud se vypravíte úplně do dolního podlaží, kde se připravovali gladiátoři a otroci na svá vystoupení, tak na vás pravděpodobně brzo padne tíseň, jelikož tyto kobky jsou poněkud temné oproti zbytku kolosea.

V koloseu naleznete i trochu historie, která je znázorněna na mnoha tabulích uvnitř stavby, ale také se můžete podívat na dokumentární film o El Djem, který je bohužel ve francouzštině. Jako všude poblíž památek, můžete i zde zakoupit mnoho suvenýrů a průvodců, které naleznete i v angličtině a pokud budete mít štěstí, tak možná objevíte mapky v českém nebo slovenském jazyce. 


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*