Nezařazené

Tanzanie

Tanzanie se může pochlubit několika nej. Na jejím území se nachází nejvyšší africká hora Kilimandžáro (5 895 m), nejhlubší a nejdelší sladkovodní jezero v Africe Tanganika, třetí největší jezero světě Viktoriino jezero na hranicích s Ugandou a Keňou a druhý největší kráter sopky na světě Ngorongoro, který společně s národním parkem Serengti patří k přírodnímu bohatství země. Téměř celou Tanzanií prochází část Velké příkopové popadliny. Její 800 km dlouhé pobřeží omývají vody Indického oceánu. Pobřežní nížina se zvedá a přechází v plošinu, která má průměrnou výšku 1 000 metrů nad hladinou moře a je členěna údolími a vyššími horami. K Tanzanii paří také ostrovy Zanzibar, Pemba a Mafia.

Podnebí

Pobřežní nížiny jsou vlhké s průměrnými srážkami mezi 100 – 150 cm ročně, zatímco ve vnitrozemí napadne ročně pouze 50 – 100 cm. Období dešťů trvá od listopadu do dubna ve vnitrozemí, na pobřeží jsou dvě období dešťů a také vyšší teploty. Dar es Salaam vykazuje průměrné teploty v lednu 28 °C a v červenci 24 °C, srážky činí 100 cm. Dodoma ležící ve výšce 1 120 metrů nad hladinou moře má pro stejná období hodnoty 24 °C, 19 °C a 56 cm.

Zemědělství

Zemědělstvím se živí takřka 90 % obyvatel. K pěstování plodin se využívá 6 % půdy a 40 % zabírají pastviny. Hlavními tržními plodinami jsou káva, sisal, tabák, hřebíček a kokosové ořechy. Zemědělství slouží převážně k obživě obyvatelstva, hlavní potravinovou plodinou je kukuřice. V zemi se chová skot, kozy a ovce. Bezmála polovinu Tanzanie pokrývají lesy, které však začaly mizet, a proto se v poslední době rozšiřuje zalesňování. Důležitý zdroj obživy poskytuje rybolov na pobřeží a v jezerech.

Těžba a průmysl

Blízko ostrova Songo a v Kimbiji byl nalezen zemní plyn, ropa byla objevena na ostrově Pemba. V zemi se těží především fosfáty, železná ruda, diamanty, zlato, nikl, cín a uhlí. Hlavní odvětví průmyslu souvisí se zpracováním produktů těžby a zemědělství. 59 % elektrické energie vyrábějí hydroelektrárny, zejména pak na řece Pangani. Důležitým průmyslovým odvětvím je turismus.

Základní údaje Tanzanie

Rozloha: 945 090 km2
Počet obyvatel 29 685 000
Hustota osídlení: 31 obyvatel na km2
Hlavní a největší město: Dodoma (134 000 obyvatel)
Úřední jazyk: svahilština, angličtina, africké jazyky, arabština
Dovoz: strojírenské býrobky, textilní zboží, ropné produktym železo a ocel, potraviny
Vývoz: káva, čaj, sisal, tabák, oříšky kešu, bavlna, diamanty, hřebíček
Měna: tanzanský šilink (1 šilink = 100 centů)
Hrubý domácí produkt: 2,37 miliard US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*