Nezařazené

Spojené Arabské Emiráty, Omán, Bahrajn, Katar

V jižním Ománuje pohoří Džabal Qara, které na severu přechází do obrovské pouštní náhorní plošiny zabírající 75 % země. V severním Ománu je pohoří Hadžár, které dosahuje výšky až 3 107 metrů v pohoří Džabal Ahdar. Pohoří Hadžar přechází do Spojených arabských emirátů, kde dosahuje maximální výšky 1 128 metrů na východě. Zbytek Spojených arabských emirátů je pouštní nížina se slanými bažinami podél pobřeží. Katarský poloostrov leží nízko a dosahuje maximální výšky 98 metrů. Většinu země tvoří písečná poušť, slané plochy nebo neúrodné nížiny. Bahrajn se skládá z 33 nízko ležících ostrovů s maximální výškou 135 metrů nad hladinou moře.

Podnebí

Suché a horké pouštní podnebí ovlivňuje většinu oblastí těchto zemí. Letní teploty jsou v průměru 30 °C a zimní kolem 20 °C. Nepatrné srážky spadnou v období od listopadu do března, ale celkově je to pouze 10 cm a méně, alespoň pokud jde o nížiny. V pohoří Hadžár je poněkud vlhčeji, srážky zde činí až 45 cm ročně. Bahrajn má díky ostrovní poloze odlišnější podmínky: bývá tam poměrně nesnesitelně. Lednové teploty jsou 17 °C, červencové 35 °C a roční srážky činí v úhrnu 8 cm.

Doprava

Příjmy z ropy se podílely na financování silnic, letiště v Sibu a přístavu v Matře v Ománu. Dalšími významnými přístavy jsou Dauhá, Umm Said, Míná Sulmán, Abú Zabí a Chaur Fakkán. Ve všech hlavních městech jsou mezinárodní letiště a silniční spojení se sousedními městy. Obydlené oblasti Bahrajnu jsou spojeny silnicemi s pevným povrchem a navýšené hráze umožňují spojení se Saúdskou Arábií, 4 000 km silnic v Ománu je asfaltovaných (celkem 21 000 km silnic) a polovina z katarských 100 km silnic je rovněž s pevným povrchem (celkem 1 100 km silnic). Železnice v těchto zemích nejsou.

Zemědělství

60 % aktivního obyvatelstva Ománu pracuje v zemědělství založeném na pěstování plodin, dobytka a velbloudů. Pěstování datlí je věnována polovina zemědělské půdy a většina plodin se vyváží do Indie. Pěstuje se zde i další ovoce, jako jsou třeba citrony, banány a mango, ale rostou zde i obiloviny, kokosové palmy a vojtěška. Ve Spojených arabských emirátech pracuje v zemědělství pouze 5 % pracovně aktivního obyvatelstva a potraviny se musejí dovážet. V současné době se vkládají investice do rozvoje zemědělství a pěstuje se více obilovin. Hlavní plodinou jsou datle, vojtěška, ovoce, zelenina a tabák. Chovají se zde ovce, kozy, dobytek i velbloudi. V Kataru pracuje v zemědělství 10 % obyvatelstva. Plodiny se zde příliš nepěstují a jenom 5 % země je vhodných jako pastviny. V zemi se pěstuje několik druhů ovoce a zeleniny, zvyšuje se pěstování obilovin a pícnic. V Kataru je rozšířený chov zvířat, jako jsou ovce, kozy, velbloudi a více než milion koní. K obchodním artiklům patří vejce, maso a mléko. Pouze 2 % půdy v Bahrajnu je možné využívat pro pěstování plodin, zejména pro vojtěšku, ovoce a zeleninu. Studny a prameny na severu země umožňují větší rozvoj zemědělství, ale na mnoha jiných místech chybí voda úplně. Všechny čtyři země provozují i rybolov.

Těžba

Ropa dominuje ekonomikám všech čtyř zemí. Bylo v nich vybudováno několik dlouhých ropovodů, kterými poudí ropa do přístavů. Omán produkuje 30 milionů tun ročně, ale má i zásoby zemního plynu, mědi, azbestu a chrómu. Spojené arabské emiráty produkují 70 milionů tun ropy ročně a mají zásoby zemního plynu. Katar produkuje 15 milionů tun ropy ročně a má obrovské zásoby zemního plynu. Bahrajn produkuje 2 miliony tun ropy ročně, ale k významným průmyslovým odvětvím zde patří rafinerie ropy. Ropa je do rafinérií přiváděna ze Saúdské Arábie a končí v obrovském zásobníkovém terminálu.

Průmysl

Omán má v blízkosti Maskatu továrny na výrobu cementu a měď je zpracovávána v Suháru. Nafta je zdrojem energie pro odsolovací továrny, které vyrábějí vodu pro průmyslové využití i domácí spotřebu. V Kataru jsou zásoby na výrobu umělých hnojiv, mouky, oceli a cementu. Ve Spojených arabských emirátech jsou petrochemické továrny, továrny na zpracování hliníku, cementu, oceli, na výrobu plastů, oblečení i průmyslových hnojiv. Průmyslovým centrem Bahrajnu je Míná Sulmán, které je rovněž obchodním centrem s loděnicemi, orientovanými zejména na opravu lodí. V Bahrajnu jsou kromě toho další průmyslová odvětví jako například zpracování hliníku, výroba elektronického zboží, nábytku, umělých hmot, potravin i výroba textilní.

Základní údaje Bahrajnu

Rozloha: 680 km

2

Počet obyvatel 600 000
Hustota osídlení: 831 km

2

Hlavní město: Manamá (150 000 obyvatel)
Úřední jazyk: arabština, angličtina
Dovoz: strojírenské výrobky a dopravní zařízení
Vývoz: ropa a ropné výrobky, zemní plyn, hliníkové výrobky
Měna: bahrajnský dinár (1 dinár = 1 000 filsů
Hrubý domácí produkt: 7 miliard US dolarů
Státní zřízení: monarchie v čele s emírem

Základní údaje Kataru

Rozloha: 11 000 km

2

Počet obyvatel 560 000
Hustota osídlení: 50 km

2

Hlavní město: Dauhá (300 000 obyvatel)
Úřední jazyk: arabština, angličtina
Dovoz: potraviny, strojírenské výrobky, chemikálie
Vývoz: nafta, ocel, průmyslová hnojiva
Měna: katarský rijál (1 rijál = 100 dirhamů)
Hrubý domácí produkt: 9 miliard dolarů
Státní zřízení: monarchie

Základní údaje Spojených arabských emirátů

Rozloha: km

2

Počet obyvatel 1 904 000
Hustota osídlení: 23 km

2

Hlavní město: Abú Zabí (605 000 obyvatel)
Úřední jazyk: arabština, perština, angličtina
Dovoz: potraviny, spotřební zboží
Vývoz: surová ropa, datle, plyn
Měna: dirham (1 dirham = 100 filů)
Hrubý domácí produkt: 64 miliard US dolarů
Státní zřízení: federace sedmi malých emirátů, v čelé každé stojí emír

Základní údaje Ománu

Rozloha: 212 460 km

2

Počet obyvatel 2 150 000
Hustota osídlení: 10 km

2

Hlavní město: Maskat (55 000 obyvatel)
Úřední jazyk: arabština a hojně využívaná je angličtina
Dovoz: strojírenské výrobky, dopravní zařízení, průmyslové zboží, potraviny
Vývoz: ropa, zpracovaná měď, datle, ořechy, ryby
Měna: ománský rijál (1 rijál = 1 000 bajzů)
Hrubý domácí produkt: 11,70 miliard US dolarů
Státní zřízení: sultanát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*