Nezařazené

Severní Korea

Severní Korea je země s obrovským bohatstvím nerostných surovin. Jsou zde i některá průmyslový odvětví, ale špatná organizace a nedostatek volně směnitelných měn se v současné době projevuje ve velmi pomalém tempu hospodářského růstu. K hlavním průmyslovým odvětvím patří strojírenství, zbrojařský průmysl, metalurgie, výroba bavlněného zboží a hornictví. Hlavními nerostnými surovinami jsou železo, mangan, zinek, olovo, měď a uran. Mnohá průmyslová odvětví zaznamenala rozvoj během japonské okupace Koreje v letech 1910 – 1945. Průmysl byl od té doby znárodněn a nový rozvoj byl do značné míry omezen. Novými průmyslovými odvětvími je výroba cementu, chemický a lehký průmysl, zejména textilní s moderní a automatizovanou výrobou. Hlavními průmyslovými centry jsou Pchjongjang a Čchongdžin (755 000 obyvatel). V zemi je pouze 8 500 km železnic, z čehož není ani polovina elektrifikována. Pro obchod a dopravu se využívají vnitrozemská říční spojení. hlavními oceánskými přístavy jsou Čchongdžin, Hungnam a Wonsan na pobřeží Japonského moře a Hedžu na pobřeží Žlutého moře.

Zemědělství

Pro pšstování plodin je využíváno 20 % země, další 1% tvoří pastviny a 74 % země pokrývají lesy. Hlavní zemědělskou oblastí je nížina na západě, především pak na jih od Pchjongjangu a menší území na východě v blízkosti Hamhungu (775 000 obyvatel). Až 33 % země zaujímají rýžová pole. Velké plochy jsou využívány pro pěstování brambor, chov drůbeže, prasat a dobytka.
Severní Korea je zaostalý průmyslově agrární stát s ekonomikou řízenou státem. V zemědělství pracuje 43 % ekonomicky aktivního obyvatelstva. V posledních letech zasahují zemi neúrody a hrozí hladomor.

Základní údaje státu Severní Korea

Rozloha: 120 540 km

2

Poloha: 37°59′ – 43°1′ severní šířky, 124°3′ – 130°57′ východní délky
Počet obyvatel 23 917 000
Hustota osídlení: 198 obyvatel na km

2

Hlavní město: Pchjongjang (2 470 000 obyvatel)
Úřední jazyk: korejština
Dovoz: strojírenské výrobky, výrobky z ropy, koksárenské uhlí, obiloviny
Vývoz: nerostné suroviny, zejména železná ruda, metalurgické výrobky a chemikálie
Měna: Won (1 won = 100 čonů)
Hrubý domácí produkt: 20 miliard US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*