Nezařazené

Saúdská Arábie

Saúdská Arábie zaújímá 80 % území Arabského poloostrova a její povrch tvoří převážně pouštní a polopouštní náhorní plošina, která se stupňovitě snižuje na severu a na východě. Podél Rudého moře je úzká nížina Tiháma. Ve vnitrozemí jsou příkré hory dosahující v pohoří Asír výšky 2 500 metrů. Vysoko položená poušť uprostřed země Nadžd přechází na severu do pouště an-Nafúd a na jihu do pouště Rub al-Chálí. Pouště tvoří více než 95 % zemského povrchu. V zemi nejsou žádné stálé vodní toky. Vydatné zdroje podzemní vody zásobují četné oázy a studny.

Podnebí

Srážky nedosahují běžně ani 20 cm v průměru za rok. Nejvlhčí částí v horách, kde srážy místy přesahují 40 cm. Jižní oblasti bývají zavlažovány příležitostnými monzuny vanoucími od jihozápadu. V horských oblastech v zimě občas napadne i sníh a ve vyšších polohách může i mrznout. Většina vnitrozemských oblastí mívá vysoké teploty a velkou vlhkost, která je při pobřeží vyšší než 90 %. Džidda má průměrné teploty v lednu 24 °C a v červenci 30 °C, průměrné roční srážky činí 6 cm. V Rijádu jsou pro stejná období hodnoty 14 °C, 34 °C a 8 cm.

Doprava

V zemi je 1 000 km železniční sítě a 123 365 km silnic, z nichž je 34 837 km s pevným povrchem. Rijád je spojen s pobřežím, s Jemenem, Kuvajtem a Jordánskem. Významnými přístavy jsou Džidda a Janbú v Rudém moři a Dammán a Rás Tanura v Perském zálivu.

Města

Rijád je úřední hlavní město, ale také průmyslové centrum s velkým množstvím průmyslových odvětví, jako jsou například mlýny, cukrovary, výroba hnojiv a montáž aut. Džidda je sídlem ministerstev, ambasád a diplomatických zastoupení. Je to starobylé město, které bylo postaveno na klíčovém místě při poutích do Mekky. Je rovněž průmyslovým centrem s rafineriemi ropy, továrnami na výrobu cementu a ocelárnami. Mekka je třetí největší město (1 600 000 obyvatel) a je rodištěm Mohameda. Je to oázové město v pohoří Hidžáz. Mekku navštěvuje každoročně 1,5 miliónu poutníků. Dalším významným centrem je Medina (510 000 obyvatel), kde vládl a kde také zemřel Mohamed.

Zemědělství

Necelé 1 % země se využívá pro pěstování plodin, a to zejména ve vlhčích oblastech na jihozápadě. Navíc se 40 % země využívá jako pastviny a 16 % obyvatelstva pracuje v zemědělství. Saúdská Arábie je soběstačná v produkci datlí a pšenice, ale existují velké projekty na zavlažování země, na odsolování vody i na pěstování hydroponních rostlin. Ročně se zde vypěstuje půl milionu tun datlí a dva miliony tun pšenice, navíc nějaké ovoce a zelenina. V zemi je přes 3 miliony ovcí, 2,4 miliony koz, 530 000 kusů dobytka a 170 000 velbloudů. Rovněž rybolov se řadí k významnějším odvětvím, ale i tak je nezbytně nutné potraviny dovážet.

Těžba a průmysl

Saúdská Arábie je třetí největší producent ropy na světě a největší vývozce. Ropa představuje 80 % příjmu státu. Nejbohatší oblasti jsou v okolí Dhahránu a dále na sever v Safáníji. Ropa se vyvádí potrubím přes terminály v Rás Tanuře nebo přes potrubí do Bahrajnu, Džiddy a do Jordánska. V zemi je rozsáhlý petrochemický průmysl. Dále se rozvíjí ocelářský průmysl, stavebnictví, výroba hnojiv, potravinářská výroba, zpracování nápojů, výroba farmaceutických přípravků a umělých hmot. Kromě ropy jsou v zemi zásoby nerostů, jako je zlato, železná ruda, měď, fosfáty a bauxit.

Základní údaje Saúdské Arábie

Rozloha: 2 149 690 km2
Poloha: 16°- 32°10′ severní šířky, 34°30′ – 56° východní délky
Počet obyvatel 18 134 000
Hustota osídlení: 8 obyvatel na km2
Hlavní a největší město: Rijád (2 600 000 obyvatel)
Úřední jazyk: arabština, v obchodních oblastech angličtina
Dovoz: strojírenské výrobky, dopravní prostředky, strojírenské zařízení, potravinové výrobky
Vývoz: surová ropa, ropné výrobky, zemní plyn
Měna: Rijál (1 rijál =100 halálů)
Hrubý domácí produkt: 196 miliard US dolarů
Státní zřízení: království

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*