Nezařazené

Rumunsko

Středem země se od severu k jihu táhne pohoří Karpaty, na které navazují Transylvánské Alpy s nejvyšší horou Negoiu, týčící se do výše 2 548 metrů nad mořem. Karpaty a Transylvánské Alpy svírají mezi sebou Transylvánskou pánev, s nadmořskou výškou mezi 400 a 500 metry, která přechází do spraší pokrytých nížin západní části země.

Podnebí

Kontinentální středoevropské podnebí má za následek chladné zimy a poměrně horká letní období. Průměrná teplota v Bukurešti je 23 °C v červenci a -3 °C v lednu, množství srážek se pohybuje okolo 60 cm za rok.

Nerostné bohatství a energetika

Rumunsko ročně vytěží asi 6,6 miliónů tun ropy. Poblíž města Cluj se těží zemní plyn v množství asi 28 000 metrů krychlových. V Transylvánských Alpách u města Petroseni se ročně vytěží asi 43 miliónů tun hnědého uhlí. Většinu elektrické energie (77 %) vyrábí tepelné elektrárny, spalující hnědé uhlí, ropu a plyn. Zbytek zajišťují vodní elektrárny.

Zemědělství

46 % země se využívá k zemědělské činnosti a dalších 19 % k pastevectví. Zemědělství zaměstnává více než čtvrtinu všech obyvatel. Nejvýnosnější farmy najdeme v bohatých nížinách Transylvánie, Valašska, Moldávie a v nížinách na západě. Pěstují se zde slunečnice, brambory, cukrová řepa, pšenice a kukuřice. Poblíž města Oradea, na západě území, se pěstuje konopí, v oblasti Valašska tabák a v Moldávii vinná réva. Za vlády komunistické strany bylo zemědělství kolektivizováno, ale v roce 1991 povolila vláda soukromé vlastnictví pozemků o rozloze maximálně 10 hektarů. 27 % území Rumunska je pokryto lesy, které využívá dřevařský a nýbytkářský průmysl.

Průmysl

Těžký průmysl reprezentují ocelárny ve městech Hunedoara a Resita a ve většině velkých měst je zastoupen chemický průmysl. Díky rozvoji během několika posledních let stoupla produkce spotřebního zboží. Po revoluci došlo také k obnovení turistického ruchu.

Doprava

Rumunsko má 11 384 km železničních tratí, z nichž je 3 328 km elektrifikováno. Železnice je hlavním prostředkem nákladní přepravy. Z celkových 77 800 km silnic má jen méně než polovina kvalitní asfaltový povrch.

Města

Bukurešť, ležící na řece Dimbovita, je největším průmyslovým centrem země. Asi 51 % obyvatel Rumunska žije ve městech a tento počet se stále rychle zvyšuje. Druhým největším městem je Brašov (323 830 obyvatel), největším přístavem je Konstanta, s více než 350 000 obyvatel.

Základní údaje Rumunska

Rozloha: 237 500 km

2

Poloha: 43°15′- 48°15′ severní šířky, 20°15′- 29°41′ východní délky
Počet obyvatel: 22 760 449
Hustota osídlení: 96 obyvytel na km

2

Hlavní a největší město: Bukurešť (2 064 474 obyvatel)
Úřední jazyk: rumunština
Dovoz: stroje, ropa, koks, železná ruda, dopravní prostředky, výrobky ze železa
Vývoz: stroje, průmyslové zařízení, dřevo, ropné produkty, obilniny, hovězí dobytek, maso
Měna: Leu (1 leu = 100 bani)
Úhrnný domácí produkt: 22 759 miliónů US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*