Nezařazené

Nepál, Bhútán, Džammú, Kašmír a Sikkim

Všechny čtyři státy jsou převážně hornaté, ale mají i nížiny. V Nepálu, Sikkimu a Bhútánu jsou Himaláje podél severní hranice, a to včetně nejvyšší hory na světě Mount Everestu (8 848 metrů) v Nepálu. Himalájské svahy směřují na jih a mezi nimi je rovina řeky Gangy. Na jihu Nepálu je nížina Táráí a poměrně hustá džungle. Sikkim ve skutečnosti nemá podobnou jižní nížinnou oblast, ale v Bhútánu podobně jako v Nepálu je nížina Duar. Vrcholky Himalájí tu na severu převyšují 7 000 metrů, svahy směřují na jih. Na severu Džammú a Kašmíru se táhne horský řetězec Karákóram dlouhý asi 400 km.

Města

Káthmándú je hlavním městem Nepálu. Je v něm mnoho krásných a starobylých budov včetně paláců a chrámů a je to rušné obchodní město. Thimbú je hlavním obchodním místem v Bhútánu a je v něm i královský palác. Šrínagar je hlavní město indické části Džammú a Kašmíru. Je to oblíbené turistické centrum, které leží v nadmořské výšce 1 600 metrů. Nad městem a jezerem Dal je scenerie himalájských štítů. Jezero Dal je známé svými plovoucími zahradami a dnes již polorozpadlými hausbóty. Starobylé hinduistické a muslimské budovy dodávají městu na přitažlivosti. Gántok je hlavní město Sikkimu. Je to obchodní město a administrativní centrum.

Průmysl

Průmyslu je zde málo a je většinou omezen na zpracování místních zdrojů, jako jsou kovy, dřevo, vlna, kůže a potraviny. V Kašmíru a Džammú je významné zpracování hedvábí, výroba papírové drti, dřevořezbářství a tkaní koberců. Hlavním odvětvím průmyslu je turistika. Sikkim má pár průmyslových odvětví, jako jsou továrny na výrobu cigaret, destilátů a na zpracování ovoce. V Bhútánu je kromě lesnictví a potravinářského průmyslu ještě významné zpracování cementu. Nepál rovněž produkuje cement, ale má širší základnu průmyslových odvětví včetně zpraocování rýže, juty, výroby cukru, zpracování olejnatých semen, výroby cigaret, tisku a poštovních známek, a především turistiku.

Zemědělství

Hospodářství většiny himalájských států je založeno na zemědělství, jednak jako zdroje státních příjmů. Všude se pěstuje rýže, kukuřice, proso, pšenice a ječmen, což jsou všechno plodiny potravinové. V Sikkimu pěstují ještě na prodej koření kardamom, mandarinky, jablka a brambory. Pomeranče a kardamom jsou důležitými tržními plodinami i v Bhútánu. V Džammú a Kašmíru je na zemědělství závislých 80 % obyvatelstva. Kromě jiných důležitých plodin je zde důležité pěstování luštěnin a ovoce. V Nepálu se pěstují podobné plodiny, navíc tu mají ještě cukrovou třtinu, jutu a olejnatá semena. Nelegálně se tu pěstuje i konopí.

Podnebí

Klimatické podmínky jsou silně ovlivňovány výškovými poměry, takže i na malém prostoru mohou být značné rozdíly v teplotách i srážkách. Na východě prší převážně v letním období, ale v Kašmíru se objevují srážky vlivem tlakové níže ze západu v zimním období. Ve všech oblastech se ve vyšších polohách projevují srážky formou sněhu. 75 cm je průměrný srážkový úhrn v nížinách, v nižších pohořích je to 100 a více centimetrů. Rovněž teploty se liší podle výšky. Šrínagar (1 587 m) má průměrnou teplotu v červenci 24 °C a v lednu 0 °C. V Káthmándú jsou pro stejná období hodnoty 25 °C a 10 °C.

Lesnictví

V Nepálu se zalesněno 33 % území. Pohoří Táráí a nižší svahy poskytují jak tvrdé, tak měkké dřevo. Tvrdé dřevo se využívá v domácí řemeslné výrobě a měkké dřevo se použíá při výrobě zápalek. V Bhútánu je zalesněno 60 % území. Lesy jsou cenným zdrojem příjmu státu. Sikkim, Džammú a Kašmír vyvážejí léčivé byliny.

Doprava

Cestování je obtížné zejména díky hornatému prostředí země. Jedinou možností bývá často pěší chůze. Nepál má 101 km železnic a 2 000 km silnic s upraveným povrchem. V Bhútánu nejsou železnice vůbec, ale má 2 160 kilometrů cest, z čehož je 1 703 km s upraveným povrchem. Sikkim leží blízko železniční tratě v Siliguri (115 km z Gangkoku). Džammú a Kašmír jsou napojeny na indickou železněční síť tratí z Panthankotu. Šrínagar je v zimě spojen s jižními nížinami díky silničnímu tunelu Jawahar.

Základní údaje Nepálu

Rozloha: 140 800 km

2

Počet obyvatel: 21 920 000
Hustota osídlení: 156 obyvatel na km

2

Hlavní město: Káthmándú (363 000 obyvatel)
Úřední jazyk: nepálština, ale mluví se zde dalšími dvaceti jazyky, důležitá je angličtina
Dovoz: textilní výrobky, hnojiva, dopravní zařízení, léky, strojírenské výrobky
Vývoz: potravinové obiloviny, koberce, řemeslné ručně dělané výrobky, usně, juta, byliny
Měna: Nepálská rupie (1 rupie = 100 pajsů)
Hrubý domácí produkt: 3,75 miliardy US dolarů
Státní zřízení: konstituční monarchie

Základní údaje Bhútánu

Rozloha: 47 000 km

2

Počet obyvatel 1 640 000
Hustota osídlení: 35 obyvatel na km

2

Hlavní město: Thimbú (17 000 obyvatel)
Úřední jazyk: dzongkha
Dovoz: textilní výrobky, obiloviny, strojírenské výrobky, zrniny, spotřební zboží
Vývoz: tvrdé dřevo, cement, uhlí, zemědělské výrobky
Měna: Ngultrum (1 ngultrum = 100 chetrumů)
Hrubý domácí produkt: 239 milionů US dolarů
Státní zřízení: absolutistická monarchie

Základní údaje Džammú a Kašmíru

Rozloha: 222 236 km

2

, z nichž je 101 283 km na území Indie. Zbytek zabírá Pákistán (78 932 km

2

) a Čína (42 735 km

2

)
Počet obyvatel 6 000 000
Hustota osídlení: 59 obyvatel na km

2

Hlavní města: V létě Šrínagar (590 000 obyvatel) a v zimě Džammú (210 000 obyvatel).
Státní zřízení: Džammú a Kašmír jsou oficiálně součástí Indie, ale Pákistán a Čín proti tomu protestují

Základní údaje státu Sikkim

Rozloha: 7 096 km

2

Počet obyvatel 316 385
Hustota osídlení: 43 obyvatel na km

2

Hlavní město:Gántok
Státní zřízení: Sikkim se stal 22. svazovým státem Indie v květnu 1975. Původní obyvatelé jsou Lepchové a Bhútové z Tibetu a Nepálu. Každá skupina má svůj vlastní jazyk. Úředním jazykem je angličtina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*