Nezařazené

Namibie

Přes celé území se táhne písečná a kamenitá poušť Namib, široká 50 až 140 km, která tvoří jedno z nejsušších míst na Zemi. Nad pouští se zvedá centrální náhorní plošina, která vrcholí ve výšce 2 606 metrů nad mořem (nejvyšší namibijskou horou je Bandberg). Na většině území Namibie nejsou celoroční říční toky, protože průměrné roční srážky jsou vskutku malé. Zátoka Walvis má průměrné roční srážky pouhé 2 cm a průměrné roční teploty v lednu 19 °C a v zimě 14 °C. Ve vnitrozemí je přece jen trochu vlhčí podnebí – Windhoek ležící ve výšce 1 700 metrů ma průměrné srážky 36 cm, které spadnou zejména v období od listopadu do března. Teploty jsou průměrně 23 °C v létě a 13 °C v zimě.

Průmysl a těžba

Těžba nerostů se podílí 30 % na tvorbě hrubého domácího produktu (HDP) a 72 % na vývozu. Diamanty a uran jsou nejdůležitějším nerostným bohatstvím. Zlato se těží v Navachabu, kde jsou také zásoby uhlí, olova, zinku, cínu a stříbra. Guáno se sbírá podél pobřeží a v jižní Africe se z něj vyrábí hnojivo. Většina průmyslu (zejména zpracování masa a ryb) je ve Windhoeku.

Zemědělství

V zemědělství pracuje 16 % práceschopného obyvatelstva, přestože pro pěstování plodin se využívá necelé 1 % rozlohy země. Pastviny však tvoří 64 % území. Skot, ovce a ovčí rouno se vyvážejí. Hlavními plodinami je obilí a kukuřice.

Základní údaje Namibie

Rozloha: 824 295 km

2

Počet obyvatel: 1 550 000
Hustota osídlení: 2 obyvatelé na km

2

Hlavní a největší město: Windhoek (160 000 obyvatel)
Úřední jazyk: angličtina (úřední), afrikánština a němčina
Dovoz: strojírenské výrobky, dopravní zařízení, potraviny
Vývoz: diamanty, rudy mědi, olova a zinku, ryby, skot a ovce
Měna: Namibijský dolar (1 dolar =100 centů), legální je i jihoafrický rand (1 rand = 100 centů)
Hrubý domácí produkt: 2 miliardy US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*