Nezařazené

Myanmar – Bagan

Bagan je historické královské město, které se nachází v jižní Asii. Patří mezi nejkrásnější archeologická naleziště v jižní Asii. Bagan je pozoruhodný především svými zachovanými pagodami, kterých v Baganu naleznete zhruba 2200 na rozloze přibližně 40 km2.

Historie pagod a chrámů

Pagody a chrámy vznikaly v 11. a 12. století našeho letopočtu. Tyto léta se označují jako největší rozkvět města, protože král Anawrahta, který v roce 1044 přesvědčil Mony, aby do Baganu přivezli 32 posvátných knih tripitaky, a tudíž i přemístili hlavní město.

Bagan za vlády krále Anawrathy a jeho syna krále Kyanzitthy patřil k největším městům středověku. Rozlohou 40 km2 byl Bagan přibližně patnáctkrát větší než středověký Londýn. V této době bylo v Baganu vystavěno až 6000 pagod, bohužel do dnešní doby se jich zachovalo kvůli válkám a zemětřesení o 4000 méně.

Bagan dnes

Dnes je Bagan město, které navštěvuje mnoho cizinců, aby se pokochali chrámy a městem. Bagan je poměrně zaprášené město, ve kterém převládá buddhistická víra, tudíž při procházení městem potkáte spousty mnichů.

Pagody si můžete prohlížet samozřejmě celý den, ale k nejkrásnějším zážitkům patří především východ slunce. Při vašem pobytu si jedno ráno přivstaňte a vypravte se na nějakou vyšší pagodu v okolí. V Baganu je po ránu poměrně chladno, tak se nezapomeňte teple obléct. Možná trochu nepříjemné bude, když se budete muset zout při vstupu do pagody. Chladné cihly vám mohou přinést snadno rýmu, ale trocha rýmy určitě stojí za pohled postupně mizící mlhy a pomalé odhalování jednotlivých pagod a chrámů.

Mezi nejslavnější a nejkrásnější chrámy patří bez pochyby chrám Shwezigon, který vás uchvátí svou zlatě zářící stúpou.

Jídlo v Baganu

Pokud v Baganu dostanete hlad, tak byste si neměli nechat ujít tradiční jídlo Curry. Jedná se spousty mističek s jídlem. Když mističku začnete dojídat a obsluha si toho všimne, tak vám misku okamžitě doplní, jídlo se doplňuje tak dlouho, až se všichni u stolu zcela najedí. Je opravdu zvláštní pocit, když opouštíte stůl, který je v podstatě plný.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*