Nezařazené

Lucembursko

Nejvyšší místo země Bourgplats (559 m n. m.) se nachází na severní třetině belgických Arden. Zbytek země se jmenuje Bon Pays nebo taky Gutland a je pokračováním fancouzské Lorrainské vysočiny. Toto území odvodňují řeky Sure a Alzette vlévající se do řeky Sauer, přítoku Mosely.

Podnebí

Podnebí je podobné jako v Belgii, ale s o něco teplejšími léty v důsledku polohy hlouběji ve vnitrozemí. Průměrná teplota v Lucemburku je v lednu 2 °C a v červenci 19 °C a průměrné srážky jsou 700 mm ročně.
Nerostné suroviny.
Ložiska železné rudy okolo měst Esch a Differdange na jihu jsou pokračováním lorrainského naleziště ve Francii. Hutě s volným litím dříve pokrývaly většinu spotřeby železa v zemi. Nyní se železo dováží. Uhlí, ropa a plyn se používají jako zdroje energie, ale 90 % energie se vyrábí v hydroelektrárnách na řekách Sure, Mosela a Our.

Průmysl

Z dovezené železné rudy a uhlí se vyrábí více než 3 milióny tun oceli ročně. Od roku 1948 je Lucembursko členem ekonomické unie Benelux. 33 % pracovních sil pracuje v průmyslu, 4 % v zemědělství a 63 % ve službách.

Zemědělství

5 % rozlohy země se používá jako orná půda a dalších 20 % jako pastviny. Hlavními plodinami jsou ječmen, pšenice, brambory, oves a hroznové víno. V Bon Pays se věnují produkci mléka a chovu hovězího dobytka. Na jihu země se daří zahradnictví.

Města

Lucemburk je hlavním obchodním a administrativním střediskem a centrem mnoha evropských organizací.

Jazyky

Oficiálními mluvenými jazyky jsou lucemburština a němčina. Francouzštiny se používá pro občanskou administrativu. Němčiny se využívá v obchodě.

Základní údaje Lucemburska

Rozloha: 2 586 km

2

Poloha: 49°26′- 50°10′ severní šířky, 5°44′- 6°31′ východní délky
Počet obyvatel: 367 000
Hustota osídlení: 142 obyvytel na km

2

Hlavní a největší město: Lucemburk (76 000 obyvatel)
Úřední jazyk: lucemburština, francouzština a němčina
Dovoz: suroviny, potraviny, spotřební zboží
Vývoz: nic
Měna: Euro (1 EUR = 100 centů)
Hrubý domácí produkt: 13 700 miliónu dolarů
Státní zřízení: velkovévodství

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*