Nezařazené

Kypr

Úzké pohoří Kyrenia na severu ostrova dosahuje výšel 1 000 m, pohoří Troödos na jihu území je však mnohem rozsáhlejší a nachází se v něm i nejvyšší hora Kypru Mt. Olympus (1 953 m). Mezi těmito horskými pásmy leží nížina Mesaöria. Léta na Kypru bývají horká, protože ostrov leží blízko jihozápadní Asie. Nejvíce dešťových srážek spadne během zimy a na vrcholcích nejvyšších hor se udržuje sníh. Průměrné teploty v Nikósii jsou 29 °C v červenci a v srpnu, v lednu je to +10 °C. Průměrné roční srážky se pohybují okolo 35 cm.

Zemědělství

Téměř 40 % území Kypru se využívá pro pěstování zemědělských plodin a dalších 10 % jako pastviny. Více než 20 % pracujícího obyvatelstva je zaměstnáno v zemědělství, ale tento počet se neustále zmenšuje. Z mnoha malých pozemků byly vytvořeny větší statky, což usnadňuje použití zavlažovacích metod a strojů. 20 % orné půdy, zvláště v nížině Mesaöria, se zavlažuje. Mezi důležité plodiny patří pšenice, ječmen, brambory a zelenina, rozšířené je i pěstování oliv, dokonce i v některých méně úrodných oblastech. Citrusy a hroznové víno jsou hlavními exportními plodinami. Na mnoha horských úbočích byly vytvořeny terasy.

Průmysl

Průmysl zaměstnává 33 % ekonomicky činného obyvatelstva, hlavně v hornictví a ve sféře, která svými výrobky zásobuje místní trh. Mnoho tradičních výrob využívá zemědělské produkty. Novými odvětvími průmyslu jsou: výroba cementu, obuvi, oděvů, nábytku a léčiv. Hlavním odvětvím hospodářství je turistika (1 milión návštěvníků ročně).

Nerostné bohatství

Jméno ostrova je odvozeno od římského výrazu pro měď – cuprum, a tento kov se zde stále ještě v menší míře těží. Druhým nejdůležitějším nerostem je azbest a vyskytují se zde i ložiska sádrovce, soli a mramoru.

Největší města

Nikósia, ležící na řece Pedieos, je tržním zemědělským centrem a hlavním průmyslovým městem. Limassol je druhým největším městem (107 000 obyvatel).

Doprava

Na Kypru není železnice a pouze polovina silniční sítě, dlouhé 8 966 km, má povrchovou úpravu. Z letišť v Nikósii a Paphosu létají Kyperské aerolinie a jsou zde také turecké aerolinie Cypriot. Hlavním přístavem je Famagusta.

Základní údaje Kypru

Rozloha: 9 251 km2
Poloha: 34°33′- 35°41′ severní šířky, 32°17′- 34°35′ východní délky
Počet obyvatel: 769 000
Hustota osídlení: 83 obyvatel na km2
Hlavní a největší město: Nikósia (149 000 obyvatel, řecká část města) a Lefkósia (37 000 obyvatel, turecká část města)
Úřední jazyk: řečtina a turečtina
Dovoz: stroje, dopravní zařízení, ropa, textílie, papír
Vývoz: oděvy, obuv, cigarety, zelenina, citrusy
Měna: Kyperská libra (1 libra = 100 centů)
Hrubý domácí produkt: 8 011 miliónu dolarů
Státní zřízení: republika (rozdělená na řeckou a tureckou část)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*