Nezařazené

Kypr alias ostrov lásky

Afroditin ostrov Kypr

Kypr je velmi různorodá země, kterou milují hlavně sportovci a zamilované páry. Není nic lepšího než si zalyžovat v Troodosu a vzápětí se moci o desítky kilometrů dál vykoupat ve vlnách teplého moře. I proto
Kypr milují lyžaři z celého světa.

 

Fakta

Kypr je od roku 1947 rozdělen tzv. Attilovou linií. Což znamená kus hranice, ostře sledovanou vojáky. Tím se Kypr rozdělil na část Severní – Tureckou a Jižní – Řeckou. Pomyslná hranice vede i přes hlavní město Kypru Lefkosia. Další zajímavostí je, že Kypr je třetím největším ostrovem ve středomoří.

Co neminout při návštěvě Kypru

Pokud se vám poštěstí, tak budete moci zažít Kyperskou svatbu. Jedná se o úžasnou podívanou a Kypřané jsou velmi tolerantní a dovolují turistům se svatby účastnit, ale pod jednou podmínkou, a to že nebudete pořizovat zvukový a ani obrazový materiál, čili nesmíte svatbu fotit, nebo natáčet. Svatby jsou zde honosnější než u nás v Česku a většinou se jí zúčastní celá vesnice, někdy i dvě sousední dohromady. Na výdaje se povětšinou složí rodiny ženicha a nevěsty, ale návštěvníci sebou přinášejí jak dary, tak občerstvení, takže rodina po takové svatbě hned nezkrachuje.

Pokud máte rádi historii, pak nevynechejte archeologické vykopávky, které jsou z dob biblických apoštolů Pavla a Barnabáše. Taky zde nalezneme pozůstatky Římské nadvlády, nebo Osmanské diktatury. Některé kostely také nesou typické znaky pro architekturu křižáků.

Co vědět o Kypřanech

Kypřané jsou mírumilovní, poklidní lidé, kteří milují víno, ženy, tanec, slunce a fotbal. Naši fotbalisté často potkávají Kyperský tým při kvalifikaci do ME. Při návštěvě jakéhokoli obydlí na Kypru vám jeho majitelé nalijí sklenku dobrého vína a většinou vás zatáhnou na několika hodinový pokec. Je velkou neslušností vypít sklenku vína na ex, nebo ji vypít do pěti minut od podání!

Kypr mohu všem doporučit. Jedná se o krásnou a rozmanitou zemi, ve které slovo stres neexistuje.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*