Nezařazené

Kostarika

Hornatá země s úzkými pobřežními nížinami, které se rozšiřují do nížiny Guanacaste. Mezi části Kordiller Talamanca a pohořím Meseta Central je prodná náhorní plošina, na níž žije přes 50 % populace.

Podnebí

V nížinách je teplé a vlhké (jde o zalesněné oblasti) s vyjímkou severozápadu, kde jsou díky většímu suchu travnaté savany. Meseta Central má podnebí mírnější. Teplota v San José je průměrně 19 °C v lednu a 20 °C v červenci.

Zemědělství

Zemědělství zaměstnává 27 % pracujícího obyvatelstva. Pro pěstování plodin se využívá 10 % země a 45 % tvoří pastviny. Přes 30 % území je zalesněno. Nejúrodnější oblastí je Meseta Central, kde se pěstuje káva, cukrová třtina a potravinové plodiny, jako je kukuřice, fazole a brambory, rovněž se zde chová dobytek. V nížinách při karibském pobřeží se pěstují banány a na plantážích kakaovník.

Těžebný a jiný průmysl

V zemi jsou malá naleziště zlata. Z mořské vody se odpařováním získává sůl. Jsou zde bohaté zásoby hematitu a síry, zejména na poloostrově Nicoya. Růstu průmyslu napomáhá i výroba elektřiny v hydroelektrárnách. Důležitá průmyslová odvětví jsou textilní, výroba potravin a produkce stavebního materiálu.

Doprava

V zemi je 647 km železničních tratí spojujících San José s přístavy. Velká města jsou propojena silnicemi v celkové délce 35 343 km. Dálnice Pan American pokačuje z Panamy do Nikaraguy. Důležitými přístavy jsou Puntaneras, Golfito a Puerto Limon.

Základní údaje Kostariky

Rozloha: 50 700 km2
Poloha: 8°17′ – 11°10′ severní šířky, 82°30′ – 85°45′ západní délky
Počet obyvatel 3 424 000
Hustota osídlení: 67 obyvatel na km2
Hlavní město: San José (1 068 206 obyvatel)
Úřední jazyk: španělština
Dovoz: ropa, strojírenské výrobky, spotřební zboží, chemikálie, hnojiva
Vývoz: káva, banány, kakao, hovězí maso
Měna: Colón (1 colón = 100 centimů)
Hrubý domácí produkt: 7,6 miliard US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*