Nezařazené

Kolumbie

Severní nížiny podél pobřeží Karibského moře jsou místy bažinaté. Pohoří Sierra Nevada de Santa Marta se zvedá až do výše 5 775 metrů (Cristóbal Colón). Nížiny podél pobřeží Tichého oceánu jsou někde až 100 km široké a na východě jsou zakončeny třemi horskými pásmy And, která jsou od sebe oddělena hlubokými údolími řek Cauca a Magdalena. Východní dvě třetiny země tvoří nížiny.

Podnebí

Podnebí je tropické, ale liší se v závislosti na nadmořské výšce. Srážkový průměr je vysoký, mezi 200 – 500 cm v nížinách. Kolem Bogoty, která leží v nadmořské výšce 2 645 metrů, je to více než 100 cm. Průměrné teploty v lednu a červenci jsou 14 °C a 13 °C v Bogotě, v Medellinu 22 °C a 21 °C. Pobřežní nížiny mají průměrné teploty kolem 25 °C s vysokým podílem vlhkosti.

Obyvatelstvo

První španělští osadníci se promísili s původními Indiány, takže 58 % obyvatelstva jsou mesticové (potomci Indiánů a Evropanů), 14 % populace tvoří mulati (afričtí otroci a Evropané). 20 % jsou běloši, 4 % černoši a 1 % Indiáni. Zbývající 3 % tvoří kreolové (potomci Indiánů a černochů). 90 % obyvatelstva žije v údolích Andských hor a na náhorních rovinách, většinou v městských oblastech.

Flóra a fauna

Manglové lesy rostou při Karobském pobřeží. Lesy pokrývají také nížiny na severu a podél Tichého oceánu a jižní část vnitrozemských nížin. Severní část těchto nížin (Llanos) jsou tropické pastviny. V Andách se vegetace mění podle nadmořské výšky, nižší svahy jsou zalesněné a přecházejí postupně v kosodřeviny a travnaté louky. Fauna je pestrá, námatkou můžeme jmenovat kolibříky, motýly, piraně, opice, medvědy, jaguáry, kondory, atd. Národní květinou je orchidej.

Zemědělství

V zemědělství pracuje 26 % aktivního obyvatelstva. 5 % země se využívá pro pěstování plodin a 38 % jsou pastviny. Úrodná půda je na náhorních plošinách And, ale vhodná místa pro pěstování jsou i v některých údolích a nížinách. Kolumbie je druhým největším světovým vývozcem kávy. Bavlna a tabák, které se pěstují v horách, jsou rovněž výhodným obchodním artiklem. V nížinách se pěstují banány a řezané květiny, cukrová třtina a další plodiny vhodné pro obchodování. Pro obživu se pěstuje rýže, kukuřice, cukrová třtina, brambory a čirok. Dobytek se pěstuje na pastvinách ve vnitrozemí a na severu podél Karibského moře.

Těžba

Kolumbie je země bohatá na nerostné suroviny, a to zejména v oblasti And. Těží se zde zlato, stříbro a platina a polovina světové produkce smaragdů. V zemi se těží 14 miliónů tun uhlí a jsou zde zásoby mědi, rtuti, olova a manganu. Roční těžba ropy je 20 milionů tun a jsou zde i menší naleziště zemního plynu.

Průmysl

Průmysl se rozvíjí během posledních dvaceti let zejména kolem měst Bogotá, Medellin a Cali. Zahrnuje zpracování železa, textilní výrobu, potravinářství, obuvniství a chemickou výrobu. Z potravinářského průmyslu je důležitá výroba cukru, zpracování rýže, konzervování ovoce a zeleniny. V tepelných elektrárnách se vyprodukuje 30 % elektrické energie, zbývajících 70 % pochází z hydroelektráren v Andách.

Doprava

Doprava po zemi je problematická díky obrovským vzdálenostem, močálům a hlubokým lesům, neobydleným místům i vysokým horám. Především se intenzivně využívá letecká doprava. V zemi je 4 160 km železničních tratí a přes 100 000 km silnic všech typů, včetně mezinárodního spojení do Venezuely a Ekvádoru. V Kolumbii byla zavedena první letecká linka už v roce 1919. Nyní má 670 přistávacích ploch. Významná letiště jsou v Barranquille, Medellinu, Cali a v Bogotě. Důležité přístavy jsou Cartagena, Buenaventura a Barranquilla. V zemi je také 14 000 km splavných řek.

Města

Hlavní město Bogotá je umístěno na náhorní plošině pásma Cordillera Oriental. Má rozvinutý průmysl, ale je to také politické a obchodní centrum. Medellín ( 1 581 000 obyvatel) v pásmu Cordillera Central je nejdůležitějším průmyslovým městem, a to hlavně díky průmyslu zpracovatelskému (textil, káva). Cali (1 020 000 obyvatel) je třetím největším městem v údolí řeky Cauca. Je střediskem rozvinuté zemědělské oblasti. Barranquilla (1 650 000 obyvatel) leží u ústí řeky Rio Magdalena. Cartagena (700 000 obyvatel) je důležitý přístav v Karibském moři.

Základní údaje Kolumbie

Rozloha: 1 138 748 km2
Poloha: 12°30′ severní šířky, 4°13′ jižní šířky, 68° východní délky, 79° západní délky
Počet obyvatel: 35 101 000
Hustota osídlení: 31 obyvatel na km2
Hlavní město: Bogotá (1 000 000 obyvatel)
Úřední jazyk: španělština
Dovoz: strojírenské výrobky, dopravní prostředky, železo a ocel, chemikálie, pšenice
Vývoz: káva, surová ropa a ropné deriváty, banány, květiny
Měna: Kolumbijské peso (1 peso = 100 centavů)
Hrubý domácí produkt: 55 miliard US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*