Nezařazené

Kanada

Kanada je druhou největší zemí světa. Většinu severní části země tvoří staré, vyvřelé a metamorfované horniny Kanadského štítu, táhnoucí se od Skalistých hor až k Atlantskému oceánu a z jižní části Arktidy až k Velkým jezerům. Na jihovýchodě štítu jsou úrodné a hojně osídlené nížiny kolem řeky Svatého Vavřince a Velkých jezer. Západní část štítu tvoří Skalisté hory a řada pohoří podél Tichého oceánu. Tyto hory brání šíření oceánského klimatu do vnitrozemí. Mnohé vrcholy přesahují výšku 3 000 metrů, nejvyšší hora Mt. Logan měří 6 050 metrů nad mořem. V Kanadě jsou čtyři hlavní vodní soustavy: Velká jezera a Sv. Vavřinec; soustava Hudsonského zálivu s řekami Albany, Nelson a Churchill; pánev Mackenzie, kterou protéká nejdelší kanadská řeka Mackenzie (4 242 km) vlévající se do Severního ledového oceánu; a řeka Frase vlévající se do Tichého oceánu.

Lesnictví

Zemi přibližně ze 43 % pokrývají lesy, z nich 80 % jsou lesy jehličnaté, především smrk, jedle, borovice, cedr a tsuga kanadská. Kanada je největší světový producent dřeva, druhý největší výrobce papíroviny a třetí největší vývozce papíru.

Podnebí

Kanada má vnitrozemské podnebí s velmi studenými zimami, ale léta jsou zde teplá a slunečná. Průměrná teplota ve Winnipegu v lednu je -15 °C, ale na sever od polárního kruhu se teplota ve stejném období pohybuje také až -30 °C. V létě je ve Winnipegu průměrná teplota 19 °C a dále na sever asi 15 °C, kdy dny jsou dlouhé a slunečné. Roční srážky ve vnitrozemí Kanady jsou 100 cm a méně. Místa s nejvyššími srážkami jsou v západních horách, kde je běžný průměr přes 200 cm.

Průmysl

Podílí se na více než polovině celkového vývozu. Největší počet lidí pracuje v potravinářství a v průmyslu zpracování kovů. Tato odvětví společně se zpracováváním ropných produktů, chemickým, papírenským a dřevařským průmyslem představují také největší zdroj tržeb v cizích měnách. Většina průmyslu je soustředěna v oblasti Velkých jezer a kolem řeky Sv. Vavřince. Největší průmyslová města jsou Toronto, Hamilton, Windsor a Montreal.

Rybolov

Ačkoliv v rybolovu nepatří Kanada k prvním deseti velmocem, se svým 1,5 milionem tun ročně se řaadí k velkým vývozcům ryb. Hlavní oblastí lovu ryb jsou v blízkosti Newfoundlandu.

Energie

Kanada je energeticky soběstačná a potřeby energie pokrývá svými zdroji ropy a zemního plynu z oblasti Prérií, uhlí z Britské Kolumbie a díky obrovskému rozvoji hydroelektráren.

Těžařský průmysl

Staré krystalické skály ve štátu jsou bohaté na nerostné suroviny, jako jsou měď, olovo a stříbro. Azbest se těží jižně od Svatého Vavřince, obrovská ložiska železné rudy jsou blízko hranice Quebec / Labrador. Ropu a zemní plyn z oblasti Prérií rozvádí potrubí po celé zemi. Kanada je největším světovým producentem uranu, zinku a niklu.

Zemědělství

Pro Kanadu bylo zemědělství vždy důležité, přestože dnešní zemědělská výroba zaměstnává méně než 4 % pracující populace. Asi 7,3 % celkové rozlohy země tvoří orná půda a pastviny. Zemědělství představuje asi 8 % kanadského vývozu. Zdaleka největší rozsah zemědělské půdy je v prérijních oblastech Alberty, Saskatchewanu a Manitoby.

Doprava

V zemi je přes 390 000 km dálnic včetně transkontinentálních silnic a Aljašské dálnice. Transkanadská dálnice (7 776 km) je nejdelší vydlážděná dálnice na světě. V Montrealu, Tororntu a Vancouveru je metro a v Calgary a Edmontonu mají speciální městský dopravní systém. Železnice měří celkem 85 563 km. Pět leteckých společností poskytuje služby jak vnitrostátní, tak mezinárodní. Hlavními přístavy jsou Halifax, Montreal a Vancouver.

Obyvatelstvo

Ve městech, především v jižní části, žije 76 % všech Kanaďanů. Nejlidnatější provincií je Ontario, kde žije 10 746 000 obyvatel. Quebec má 7 208 000 obyvatel a Britská Kolumbie 3 535 100 obyvatel.

Základní údaje Kanady

Rozloha: 9 976 139 km

2

Poloha: 41°40′ – 83° 10′ jižní šířky, 52°40′- 141° západní délky
Počet obyvatel: 29 753 100
Hustota osídlení: 3 obyvatel na km

2

Hlavní město: Ottawa (994 300 obyvatel)
Úřední jazyk: anglicky mluví 63 % populace, francouzsky 25 %
Dovoz: auta, textil, železo a ocel, zpracované potraviny, ovoce a zelenina
Vývoz: stavební dřevo, zemní plyn, železná ruda, barevné kovy, papír a lepenka, chemikálie, dřevo a papírovina, pšenice
Měna: Dolar (1 dolar = 100 centů)
Hrubý domácí produkt: 601 329 mil. US dolarů
Státní zřízení: Dominium a člen Britského společenství národů. Země je konfederací deseti provincií a dvou teritorií. Každá z provincií má svoji vlastní vládu ustanovenou na základě volebních výsledků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*