Nezařazené

Kambodža a Laos

Laos je vnitrozemský stát, kde 90 % povrchu tvoří hory. Nejvyšší úrovně dosahují hory na severu země a na východě, kde je vrchol Phoubia s 2 820 metry. Řeka Mekong je dlouhá 4 160 km a protéká dolním Laosem, přes město Luangprabang a tvoří hranici s Thajskem. Dále protéká Kambodžou a přes Vietnam pokračuje do Jihočínského moře. V Kambodži odvodňuje velké vnitrozemské jezero Tolesap. Řeka z něj vytékající a vlévající se do Mekongu nese stejné jméno. Toto pozoruhodné jezero je pouze 1,5 metru hluboké a má rozlohu 2 590 km2, ale to se týká období sucha. V období dešťů dosahuje hloubky až 15 metrů a rozšiřuje se na 10 300 km2. Úrodná nížina, která se rozprostírá právě kolem tohoto jezera, tvoří 75 % území Kambodže. Nížina je ohraničena vysočinou, v níž nejvyšší vrchol Phnom Aural dosahuje výšky 1 833 metrů (Kardamonové hory).

Podnebí

Obě země mají monzunové tropické podnebí s obdobím dešťů trvajícím od května do září nebo do října. Výše položené oblasti mají až 500 cm srážek, ale nižší oblasti jsou všeobecně daleko sušší. Od listopadu do února je zde převážně sucho. Od března do května je horko a slunečno. V hlavním městě Laosu Vientianu je průměrná teplota 21 °C v lednu a 28 °C v červenci, průměrné roční srážky jsou zde 170 cm. V kambodžském hlavním městě Phnompenhu jsou průměrné teploty ve stejné době 26 °C, 29 °C a srážky 145 cm.

Doprava

Kambodža á 1 370 km železnic a 13 351 km silnic, z nichž 20 % má pevný povrch, ale jsou ve velmi špatném stavu. Je zde 3 700 km splavných vnitrozemských vod, které jsou pro mnohé části země jediným možným dopravním spojením. Phnompenh je říční přístav a oceánské lodě do 3 500 tun se mohou plavit i po Mekongu. Kompongsom je hlavní mořský přístav a byl postaven jako součást francouzského cíleného programu. Město je spojeno železnicí a moderní dálnicí s hlavním městem. Laos nemá žádné železniční spojení a má 27 527 km silnic s pevným povrchem. Doprava země je závislá především na říční dopravě. Mekong a jeho přítoky poskytují celkem 4 587 km splavných říčních cest.

Rybářství

Ryby jsou hlavním potravinovým zdrojem bílkovin v Kambodži i v Laosu. Kambodža má z jihovýchodní Asie největší zdroje pro lov sladkovodních ryb. Roční produkce je 90 000 tun. Většina z úlovku se téměř okamžitě po vylovení suší a v tomto stavu mohou být skladovány i několik měsíců.

Těžba

Kambodža má bohaté ložiska fosfátů. Na severu má zásoby kvalitní železné rudy, která by se dala těžit, kdyby se zlepšilo dopravní spojení. V malé míře se rýžuje zlato a těží drahé kameny, ale Kambodža nepatří k zemím bohatým na nerostné suroviny. Laos má dva významné doly na cín a několik málo těžených ložisek nerostů, jako třeba sádry, zlata, drahých kamenů, železa či draslíku.

Průmysl

Průmyslový rozvoj je v obou zemích omezený a válkou byl téměř zastaven. Pokud nějaký byl, souvisel se zdroji nerostných surovin. Ve většině kambodžských měst jsou továrny na zpracování rýže, rafinerie cukru či textilní továrny. Phnompenh a Kompongsom mají ještě strojírenský průmysl a cementárny. Zpracování rýže a dřevařské závody jsou hlavními průmyslovými odvětvími v Laosu, ale vznikly zde i továrny na výrobu cigaret, zápalek, pivovary a cihelny. Další rozvoj vyžaduje další investice a dodávky elektříny. 45 % kambodžské a 89 % laoské elektrické energie pochází z hydroelektráren.

Zemědělství

Více než 70 % obyvatelstva (týká se obou zemí) pracuje v zemědělství, často však jen zajišťují základní suroviny. Nížina kolem Mekongu v Laosu a kambodžská nížina jsou hlavními zemědělskými oblastmi, zejména pro pěstování rýže. Kambodža produkuje 2 miliony tun a Laos 1,5 milionu tun ročně. Kromě rýže se pěstuje ještě kukuřice. Z tržních plodin se zde pěstuje kaučukovník, paprika, tabák, čajovník, kávovník a bavlník. Pouze 4 % z celkové rozlohy Laosu se využívají pro pěstování plodin a další 4 % tvoří pastviny. V Kambodži je to 17 % a 3 %. Jinak je 76 % Kambodže a 57 % Laosu zalesněno a těžba dřeva se neustále zvyšuje.

Města

Vientiane, hlavní město Laosu, je malé město. Luangprabang (45 000 obyvatel) a Savannakhet (50 800 obyvatel) jsou další větší města. Phnompenh je významným průmyslovým centrem a přístavem. Dříve v něm bydlelo 2,5 milionu obyvatel, ale válka a migrace to změnily.

Základní údaje Kambodži

Rozloha: 181 040 km2
Poloha: 10°- 14°55′ severní šířky, 103° – 107°40′ východní délky
Počet obyvatel 10 251 000
Hustota osídlení: 57 obyvatel na km2
Hlavní město: Phnompenh (369 000 obyvatel)
Úřední jazyk: khmerština
Dovoz: ropné výrobky, železo a ocel, potraviny, chemické látky, strojírenské výrobky
Vývoz: kaučuk, rýže, dobytek, dřevo
Měna: Riel (1 riel = 10 senů)
Státní zřízení: konstituční monarchie

Základní údaje Laosu

Rozloha: 236 800 km2
Poloha: 14°- 22°40′ severní šířky, 100°10′ – 107°50′ východní délky
Počet obyvatel 4 882 000
Hustota osídlení: 21 obyvatel na km2
Hlavní město: Vientiane (415 000 obyvatel)
Úřední jazyk: laoština
Dovoz: zemědělské výrobky, spotřební zboží, výrobky z ropy, strojírenské výrobky
Vývoz: řezané dřevo, cín, káva, elektrická energie
Měna: Kip (1 kip = 10 atů)
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*