Nezařazené

Jižní Korea

Korea se rozprostírá na jih od čínskýh hranic v délce více než 1 000 km. Na jihu je oddělena od Japonska Korejským a Cušimským průlivem. V roce 1945 okupovaly zemi americké a ruské jednotky. Hranice mezi nimi byla vedena podél 38. stupně severní šířky. Rozdíly mezi Severní a Jižní Koreou vedly až ke korejské válce v letech 1950 – 1953. Od té doby existují dva samostatně oddělené státy s úzkým demilitarizovaným pásmem. 80 % poloostrova tvoří horstva, přičemž horská pásma zabírají většinu střední části poloostrova. Významné nížiny jsou pouze na západní straně.

Podnebí a vegetace

Korejský poloostrov má monzunové podnebí s teplými a vlhkými léty a suchými a chladnými zimami. V zimě sem vanou ledové větry z Asie a každoročně řeky zamrzají na čtyři měsíce. Pchjongjang na severu má průměrnou lednovou teplotu 8 °C a 24 °C je zde v červenci, přičemž roční srážky jsou průměrně 90 cm. Pusan na jihu má v lednu průměrně 2 °C a v červenci 25 °C. V pozdním létě se čas od času objevují tajfuny. 70 % poloostrova je zalesněno, zejména smíšenými listnatými a jehličnatými lesy.

Průmysl

Jižní Korea má rozličné nerostné bohatství včetně wolframu, antracitu, malého množství železné rudy, kaolinu, stříbra, zinku, olova a zlata. Tyto nerostné suroviny přispěly k rozvoji průmyslu, zejména pak ve spojení s výkonným vedením, levnou pracovní silou, vzdělanými a spolehlivými dělníky. Jižní Korea je třetí nejprůmyslovější asijská země hned za Japonskem a Čínou. Jsou zde mnohá průmyslová odvětví jako výroba elektronického zboží, plastů, chemických látek, automobilů, stavba lodí, obuvnický a oděvní průmysl. Svých úspěchů dosáhla Jižní Korea tím, že se soustředila zejména na vývoz zboží, zvláště pak do Japonska, Severní Ameriky a západní Evropy.

Zemědělství

Pro pšstování plodin se využívá 21 % země, další 1 % zaujímají pastviny, 66 % celkové rozlohy pokrývají lesy. Zemědělské oblasti jsou v nížinách podél pobřeží a v údolích velkých řek. Rýže se pěstuje na dvou třetinách obdělávané půdy, ale důležité je i pěstování dalších obilovin, zeleniny a ovoce. Někteří zemědělci pěstují léčebný kořen žen-šen. V současné době pracuje v zemědělství jenom 20 % aktivního obyvatelstva, zatímco před čtyřiceti lety to byla polovina obyvatel.

Základní údaje státu Severní Korea

Rozloha: 99 020 km2
Poloha: 33°7′ – 38°30′ severní šířky, 125° – 129°40′ západní délky
Počet obyvatel 44 995 000
Hustota osídlení: 454 obyvatel na km2
Hlavní město: Soul (10 600 000 obyvatel)
Úřední jazyk: korejština
Dovoz: ropa, výrobky organické chemie, strojírenské výrobky, rýže
Vývoz: chemické výrobky, výrobky oděvního průmyslu, překližka, elektrické strojní zařízení, boty, ocel, lodě
Měna: Won (1 won = 100 čonů)
Hrubý domácí produkt: 330,83 miliard US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*