Nezařazené

Jemen

Na východ od Adenu je pobřežní nížina s horami vystuoujícími do výšky přes 2000 metrů s rozsáhlou náhorní plošinou zasahující dále do vnitrozemí. Na sever od Adenu se vyprahlá pobřežní nížina Tiháma zvedá ve vysokou náhorní plošinu až do výšky 3 760 metrů, do níž se tyčí nejvyšší hora Arabského poloostrova. Nabí Šu ajb blízko města Saná. Z těchto hor stékají do vnitrozemí početné řeky, ale v poušti Rub al-Chálí se vypařují.

Podnebí

Pobřežní nížiny jsou horké a suché. Ve vnitrozemí je podnebí v pohoří chladnější a vlhčí, zvláště pak v horách, kde srážky mohou v období mezi březnem a zářím dosahovat až 100 cm. Vnitrozemí má letní teploty přes 50 °C. V Adenu jsou lednové teploty kolem 25 °C a červencové 35 °C, roční průměrné srážky jsou kolem 2,3 cm. Hodnoty pro město Saná ve stejných obdobích jsou 14 °C, 21 °C a 50 cm.

Nerostné suroviny a průmysl

Na severovýchodě a v okolí Salifu na západním pobřeží se těží sůl. V zemi jsou ložiska uhlí, železa, síry, uranu, zlata a stříbra. Ropa se těží blízko bývalých hranic mezi oběma Jemeny. Z průmyslových odvětví je významné zpracování ryb, stavba a oprava lodí, textilní průmysl blízko Adenu. V Saná jsou textilní továrny a konzervárny ryb jsou v Hodejdě. Aden (300 000 obyvatel) je významné průmyslové město a silniční uzel.

Zemědělství

50 % práceschopného obyvatelstva pracuje v zemědělství. V zemi se pěstuje kvalitní bavlník společně s kávovníkem a tabákovníkem. Hlavními zemědělskými plodinami jsou sezam, čirok a proso. Datle a tabák se pěstují na prodej, obiloviny, ovoce a zelenina jsou základními potravinami. Chovají se zde ovce, kozy a dobytek. Významnými přístavy jsou Aden a Mukallá.

Základní údaje Jemenu

Rozloha: 527 970 km

2

Počet obyvatel 14 600 000
Hustota obyvatel: 27 km

2

Hlavní město: Saná (540 000 obyvatel)
Úřední jazyk: arabština
Dovoz: dobytek, textilní výrobky, potraviny
Vývoz: ropa, bavlna, ryby, káva, kůže
Měna: Jemenský dinár (1 dinár = 100 filů)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*