Nezařazené

Itálie – Koloseum

Srdce italského Říma se pyšní nejznámější římskou stavbou, velkolepým amfiteátrem – Kolosem. Krvavými záliby Římanů a velikosti jejich stavitelů a architektů, tímto vším se Koloseum může pyšnit, které bylo postaveno za účelem pobavení panovníka a bohatšího římského lidu.

Historie Kolosea

Stavba Kolosea začala v roce 72 n. l., kdy císař Vespasián dal povolení ke stavbě. Stavba Kolosea byla pro Řím finančně náročná, a proto se financovala z ukradeného Jeruzalémského pokladu.

Koloseum se v době dokončení stavby jmenovalo Amphiteatrum Flavium a své nynější jméno dostalo až v 7 století n. l. Jméno Kolosea je odvozeno od kolosálních soch a především od sochy císaře Nerona. První krvavé gladiátorské zápasy, štvanice na zvěř a námořní bitvy, zažilo koloseum v roce 80 n. l. Tyto oslavy trvaly 100 dní a během nich bylo usmrceno až 5000 zvířat.

 

V roce 404 n. l. začaly první protesty proti krutým hrám. Bohužel odvážlivý mnich, který hlásal špatnost her, byl uprostřed amfiteátru ukamenován. Až o 119 let později, tedy roku 523 se konaly poslední štvanice na zvěř a krvavé boje gladiátorů.

Koloseum dnes

V dnešní době je Koloseum stejně velkolepou stavbou jako za dob římského impéria. Místo krvavých bojů gladiátorů zde naleznete obchůdky se suvenýry, informační tabule, průvodce, muzeum a samozřejmě spousty turistů. Každý, kdo chce navštívit Koloseum a spoléhá na to, že si koupí lístek uvnitř Kolosea, tak bude znechucen dlouhou frontou k pokladnám, která se táhne téměř po celém obvodu amfiteátru. Pokud si chcete zakoupit lístek nějakým rychlejším způsobem, tak mohu doporučit koupi cestovního pasu. Tento pas vám umožní cestovat jakoukoliv dopravou po celém Římě a jako dárek k němu dostanete vstup do dvou muzeí. Místo jednoho muzea můžete jít však do Kolosea a budete čekat nejdéle 5 minut u vstupu.

Celé Koloseum si můžete sami projít anebo si najmout průvodce, pokud o něj nestojíte, tak si můžete přečíst informační tabule, které průvodci často jen papouškují. Pokud vám angličtina moc dobře nejde, tak před Kolosem, krom gladiátorů jsou i stánky se suvenýry a knižními průvodci. Jen se zvědavostí jsem prohlížela stánky a u jednoho jsem našla slovenského i českého průvodce.  

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*