Nezařazené

Hongkong

Hongkong leží na pobřeží Číny na východ od Perlové řeky. Skládá se z ostrova Hongkong, maličkých ostrůvků (80 km2), poloostrova Kowloon a Nových teritorií (980 km2) ležících na čínské pevnině. Země je převážně vulkanická. Nejvyšším bodem je Tchaj-mu-šan ležící na pevnině (957 m). Podnebí je vlhké s horkými léty (29 °C v červenci) a chladnějšími zimami (16 °C). Celkové srážky jsou asi 220 cm, ale většina jich spadne v monzunovém období od května do září.

Obyvatelstvo

Přírustek obyvatelstva je velmi rychlý. V Hongkongu je nejvyšší míra porodnosti a byla zde největší migrace z komunistické Číny, ale i ostatních zemí jihovýchodní Asie. Číňanů je zde z celkového počtu obyvatel 98 %. Žije zde i menší množství cizinců, zejména Britů. Nově budované město Tsuen-wan v oblasti Novýh teritorií má pojmout až 860 000 obyvatel, ale bytový problém i nadále přetrvává. Hongkong zaznamenal velký příliv čínských emigrantů po roce 1997, kdy vypršela Británii doba správy této země, a která se tak stala součástí Číny.

Hospodářství

Pouze nepatrná část země se hodí k obdělávání a ta se většinou využívá pro pěstování zeleniny, ovoce a květin. Především k obživě slouží rybářství. Hospodářství je hlavně závislé na obchodu a finančnictví. Vyrábí se zde velké množství zboží včetně optiky a elektroniky, hry a hračky, zboží z plastů, obuv a hodinky. Čína se zavázala dalších 50 let zachovat autonomii Hongkongu (kromě zahraniční politiky a obrany), udržovat v platnosti současný hospodářský a politický systém, souhlasila se statutem nezávislého celního území, s volným pohybem zboží a kapitálu a s konvertibilitou hongkongského dolaru.

Macao

Žije zde okolo 479 000 obyvatel, kteří jsou vměstnáni na území 16 km2, takže průměrná hustota obyvatel je 28 434 obyvatel na km2. Macao je umístěno na severní straně Perlové řeky, 64 km od Hongkongu. Skládá se z poloostrova a dvou ostrovů. Hospodářství je zcela závislé na turistickém ruchu a průmyslové výrobě například elektronického zboží a hraček.

Základní údaje Hongkongu

Rozloha: 1 045 km2
Počet obyvatel 6 000 000
Hustota osídlení: 5 500 obyvatel na km2
Hlavní a největší město: Victoria
Úřední jazyk: angličtina, kantonština, mandarinština
Dovoz: strojírenské výrobky, textilní výrobky, potraviny, chemické látky
Vývoz: oděvní látky, hračky, spotřební elektronika
Měna: Hongkongský olar (1 dolar = 100 centů)
Hrubý domácí produkt: 55 miliar US dolarů
Státní zřízení: součást Číny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*