Nezařazené

Honduras

Hory pokrývají 75 % země, nejvyšším vrcholem je Cerro de las Minas se svými 2 849 metry. V horských pánvích bývá často úrodná půda vulkanického původu. Nejdelší nížiny tvoří říční údolí na severu a menší nížina je podél pobřeží Tichého oceánu.

Podnebí

V nížinách je teplo a sucho s teplotami mezi 20 °C – 26 °C a s ročními srážkami od 170 cm do 270 cm. Ve vnitrozemí jsou teploty v horách nižší. Průměrné teploty v hlavním městě Tegucigalpa jsou 19 °C v lednu a 23 °C v červenci, srážky dosahují 85 cm.

Flora a fauna

Husté tropické lesy pokrývají pobřeží podél Karibského moře a nízké svahy hor. Ve vnitrozemí jsou tropické travnaté pastviny a borovicové lesy. Divoká příroda, například jaguáři, pumy, jeleni, krokodýli i ptactvo, je ohrožena kácením rozsáhlých lesních porostů.

Lesnictví a rybolov

Lesy pokrývají 75 % země. Měkké dřevo poskytují borovice rostoucí ve vnitrozemí, tvrdé dřevo se získává z lesů na severovýchodě. Borovice a cedr jsou nejdůležitějšími a taky se vyvážejí. Důležitým vývozním zbožím jsou garnáty a ústřice.

Zemědělství

Honduras je stále ještě chudou zemí závislou na zemědělství, které je nejdůležitějším odvětvím ekonomiky. Jeho produkty představují 60 % vývozu. 62 % pracovních sil pracuje na farmách. 16 % země se využívá pro pěstování plodin a 30 % tvoří pastviny. Banány, káva, tabák, cukrová třtina, kukuřice, fazole a rýže jsou hlavními plodinami. Významný je chov drůbeže (6 milionů kusů) a dobytka (3 miliony kusů).

Doprava

Z 1 004 km železnic je většina na severu, kde se pěstují a převážejí banány. V zemi je 17 947 km silnic, z nichž 2 383 km má upravený povrch. V Hondurasu jsou čtyři mezinárodní letiště a 33 menších přistávacích ploch. Hlavními přístavy jsou Puerto Castilla a Puerto Cortes na pobřeží Karibského moře a na pobřeží Tichého oceánu je nový přístav San Lorenzo.

Základní údaje Hondurasu

Rozloha: 112 090 km2
Poloha: 13° – 16°50′ severní šířky, 83° – 89°41′ západní délky
Počet obyvatel: 5 654 000
Hustota osídlení: 50 obyvatel na km2
Hlavní město: Tegucigalpa
Úřední jazyk: španělština
Dovoz: ropa, chemikálie, strojírenské výrobky, dopravní zařízení, potraviny
Vývoz: banány, káva, garnáty, ústřice, maso, dřevo, kovy
Měna: Lempira (1 lempira = 100 centavů)
Hrubý domácí produkt: 3,34 miliardy US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*