Nezařazené

Etiopie

Většinu povrchu země tvoří vysočina rozdělená na dvě části, Velkou příkopovou propadlinou, která sahá severovýchodně až k Rudému moři. Směrem na západ dosahuje plošina průměrné výšky 2 400 metrů s vrcholky vysokými 4 000 metrů (4 602 metrů měří nejvyšší vrchol Ra’s Dašan). Řeky tečou hlubokými průrvami do Súdánu. Směrem na východ se pohoří snižuje, na východě jsou nížiny a na jihovýchodě je vyprahlá plošina Ogaden. Pouštní Danakilská proláklina klesá až na úroveň -116 metrů. Většina dešťových srážek spadne v období mezi dubnem a zářím. Celkové roční srážky jsou vyšší než 100 cm v horách, ale v západních oblastech dokonce přesahují ročně 200 cm. V oblasti Ogadenské plošiny a Danakilské prolíkliny je srážek málo a jsou nepravidelné. Průměrné teploty v Addis Abebě jsou v dubnu a květnu 17 °C. Celkové srážky zde přesahují 120 cm. V sušších východních nížinách jsou zimní teploty kolem 25 °C a v období od května do září přesahují průměrné teploty 30 °C.

Lidé a města

V Etiopii žije 76 různých národností hovořících 286 jazyky. Nejpočetnější jsou Amharové (38 %), Gallové (35 %) a Tigrejci. Amharové žijí v oblasti vysočiny, Tigrejci na severu. Jsou převážně křesťané, zatímco Afarové, Somálci a Omorové jsou hlavně muslimové. Boje v Etiopii a Somálsku měly za následek 250 000 uprchlíků.

Hospodářství

Přes tři čtvrtiny lidí pracují v zemědělství. Pro pěstování plodin se využívá 13 % země a 41 % tvoří pastviny. Nejdůležitější tržní plodinou je káva, která se podílí na příjmech z vývozu více než polovinou celkových příjmů. Provincie Kefa taky dala kávě jméno. Hlavní obilninou je ječmen, pšenice, kukuřice, čirok a proso. V zemi se pěstuje cukrová třtina a luštěniny. Nadměrné využívání pastvin se značnou měrou podílí na erozi půdy. Zdrojem potravy je rybolov na pobřeží Rudého moře a na Dahlackých ostrovech se loví perlorodky. Průmyslová výroba zabezpečuje 9 % hrubého národního produktu. Jde zejména o potravinářskou výrobu, zpracování kůže, textilní průmysl, výrobu cementu a průmysl chemický. Nerostné suroviny se ještě netěží. 66 % elektrické energie vyrábějí v současné době hydroelektrárny.

Základní údaje Etiopie

Rozloha: 1 127 400 km

2

Poloha: 3°30′- 18° severní šířky, 33° – 48° východní délky
Počet obyvatel 55 073 000
Hustota osídlení: 50 obyvatel na km

2

Hlavní a největší město: Addis Abeba (2 209 000 obyvatel)
Úřední jazyk: amharština (úřední), angličtina, italština, asi 50 domorodých jazyků
Dovoz: potraviny, chemikálie, strojírenské výrobky, průmyslové zboží
Vývoz: káva, kůže, fazole, ropné produkty
Měna: Birr (1 birr =100 centů)
Hrubý domácí produkt: 22,8 miliard US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*