Nezařazené

Egypt

Většina Egypťanů žije v blízkosti životadárného Nilu, nejdelší řeky světa, a v jeho deltě, která je široká 250 kilometrů. Egypt patří k velkým zemím, ale jeho území z 90 % pokrývá poušť. Západně od Nilu je Libyjská poušť, tvořící nízkou náhorní plošinu ležící ve výšce 200 m nad hladinou moře. Plošina je pokrytá písky, kamením i pásy písečných dun. Nachází se na ní několik slaných jezer a oáz jako například Baharíja, Dachla a Faráfra. Největší pouští je Kattarská proláklina. Východní poušť je rozčleněna četnými vádí (tj. starými vyschlými řečišti). Přechází v Arabskou poušť s Rudomořským pohořím, jehož nejvyšším vrcholem je Šá ib al-Banát (2 187 m). Severní část Sinajského poloostrova pokrývá vápencová náhorní plošina, jižní část je hornatá. V této části jménem Džebel Katrína se také nachází nejvyšší egyptská hora dosahující 2 637 metrů nad mořem.

Podnebí

Egypt patří k nejteplejším zemím na světě. Má výrazné pouštní podnebí. Při severním pobřeží spadne ročně průměrně 10 – 20 cm srážek, ale v ostatních částech země je průměr mezi 2,5 – 5 cm. V některých místech neprší vůbec nebo se čas od času objeví pouze krátké přeháňky. Alexandrie má průměrnou teplotu v lednu 15 °C a v červenci 26 °C, průměrné roční srážky pouze 1,8 cm. Asuán má teploty v lednu 16 °C, v červenci 34 °C a srážky 0 cm.

Zavlažování

Zavlažování je pro Egypt životně důležité. Hlavním zdrojem vody je řeka nil. Přehrada v Asuánu byla dokončena v roce 1970 a zaručuje celoroční zdroj vody pro zavlažování. Díky přehradě nejsou na dolním toku záplavy a úroveň hladiny, která se v Káhiře měnila třeba až o čtyři metry, zůstává téměř stejná. Navíc přehrada umožňuje zavlažování více než 500 000 hektarů půdy. Stejně jako velká zařízení pro zavlažování používají se i malá vodní zařízení jako třeba vodní turbiny.

Doprava

V zemi je silniční síť měříící 90 000 km, z nichž 16 191 km jsou silnice s pevným povrchem. Železnice má 5 643 km tratí. Káhira je klíčovým místem pro silniční i železniční dopravu. Drobní řemeslníci využívají pro přepravu řeku Nil, vodní doprava je pak důležitá zejména v deltě Nilu. 173 metrů dlouhý Suezský kanál byl otevřen v roce 1869 a ročně jím propluje přes 17 000 lodí. V roce 1975 byl kanál prohlouben na 22 metrů a rozšířen na 415 metrů.

Těžba

Egypt produkuje ročně přes milion tun fosfátů a dva miliony tun železné rudy. Těži se zde i menší množství manganu, chromu, molybdenu a uranu. Fosfáty se těží ve Východní poušti a podél pobřeží Rudého moře poblíž Búr Safádži. Železná ruda se těží v okolí Asuánu a v oáze Baharíja.

Ropa a plyn

Roční produkce ropy je č4 milionů tun. Těží se zejména na mořských plošinách v Suezském průplavu. Rafinerie ropy jsou v Suezu a Alexandrii a ropovody vedou ze Suezu do Alexandrie. Roční produkce zemního plynu je 160 tisíc terajoulů. 54 % elektrické energie vyrábějí tepelné elektrárny, zbytek hydroelektrárny. Egypt je ve výrobě elektřiny pro svoji spotřebu soběstačný.

Města

99 % obyvatelstva žije v údolí řeky Nilu nebo v deltě Nilu, 49 % lidí žije ve městech. Káhira je v současné době největším městem Afriky, je to administrativní a finanční centrum, ale začíná být i důležitým průmyslovým centrem. Alexandrii (5 000 000 obyvatel) založil už v roce 332 před Kristem Alexandr Veliký. Víc než tisíc let byla hlavním městem a stále ještě jsou k vidění ruiny známého majáku, který patřil k sedmi divům světa. Nyní je Alexandrie důležitým průmyslovým městem a přístavem.

Zemědělství

V zemědělství pracuje 45 % práceschopného obyvatelstva, přestože se pro zemědělství může využívat jen 6 % půdy. hlavní plodinou je bavlna, z ostatních plodin se v Egyptě pěstuje cukrová třtina, kukuřice, rýže, pšenice, fazole, brambory, zvláštní druh jetele, pomeranče a datle. Rýžová pole jsou především v nilské deltě, pšenice a kukuřice se pěstují po celé délce údolí Nilu. Důležitý je i chov dobytka a v Násirově jezeře rybolov.

Průmysl

Průmyslová výroba se rozvíjí zejména v Káhiře a na severu, a to zejména po dokončení komplexu Asuánské přehrady. Hlavními průmyslovými odvětvími je průmysl textilní (zpracování bavlny, vlny, hedvábí i umělých vláken), potravinářská výroba (výroba mouky, cukru a konzervování ovoce a zeleniny), chemický průmysl, zpracování ropy, výroba cementu a stavebních materiálů. Významnými průmyslovými oblastmi jsou Káhira, severní části delty Nilu v Alexandrii a Kafr ed Dauwar a oblast Suezského průplavu, která je bezcelní průmyslovou zónou. Sem náleží také rozvíjející se průmysl turistický, zejména v Káhiře a podél řeky Nilu.

Základní údaje státu Egypt

Rozloha: 1 001 450 km

2

Poloha: 22° – 31°35′ severní šířky, 25° – 35°40′ východní délky
Počet obyvatel 62 931 000
Hustota osídlení: 63 obyvatel na km

2

Hlavní a největší město: Káhira (16 931 000 obyvatel)
Úřední jazyk: arabština
Dovoz: pšenice, mouka, dřevo, dopravní prostředky
Vývoz: surová ropa, bavlna a bavlněné vlákno, bavlněné materiály, kovové rudy, pomeranče, rýže
Měna: Egyptská libra (1 libra = 100 piastrů)
Hrubý domácí produkt: 60,5 miliard US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*