Nezařazené

Angola

Pobřeží s Atlantským oceánem dlouhé 1 600 km tvoří nížina. Ve vnitrozemí se rozkládá centrální plošina Planalto s úrodnou půdou a příhodným podnebím. Dosahuje průměrné výšky 1 000 až 1 400 metr nad mořem. Nejdelší řeka Angoly je Cuanza (960 km), stékající z plošiny do Atlantského oceánu. Odloučené území Cabinda (7 560 km2) leží při Atlantském oceánu a je vklíněno mezi Konžskou republiku a Demokratickou republiku Kongo. Většina území Angoly má jedno období dešťů od října do března a dlouhé období sucha. Roční průměrné srážky dosahují od 100 do 150 cm. Teploty jsou nižší v oblasti centrální plošiny Huambo, ležící ve výšce 1 700 metrů má v lednu průměrnou teplotu 20 °C a v červenci 16 °C. Podnebí pobřežní nížiny ovlivňuje chladný Benguelský proud. Na jih od Luandy je pouštní klima. Luanda má průměrné teploty 25 °C v lednu a 21 °C v červenci, průměrné roční srážky činí 30 cm.

Průmysl a těžba

V průmyslu pracuje v současné době asi 15 % práceschopného obyvatelstva. Průmysl souvisí s těžbou ropy, zemního plynu a nerostných surovin a orientuje se na zpracování cementu a stavebnictví. Dále v zemi je potrvinářský průmysl, včetně zpracování ryb a pivovarnictví., textilní a tabákový průmysl. Hlavními průmyslovými centry jsou Luanda, Lobito a Benguela. Rychle se však rozvíjejí vnitrozemská města Lubango a Malanje. Hydroelektrárny na řekách Cuanza, Catumbela a Cunene vyrábějí 67 % elektrické energie. Hlavním zdrojem státních příjmů je ropa a společně s diamanty představuje více než 90 % exportu. Roční těžba (zejména z moře) se pohybuje kolem 22 milionů tun. Diamantová naleziště jsou na severovýchodě. V Angole se také těží sůl. V zemi jsou zásoby železné rudy, mědi, fosfátů, zlata, bauxitu a uranu.

Zemědělství

V zemědělství pracuje 70 % práceschopného obyvatelstva, i když pro zemědělské účely se využívají necelá 3 % rozlohy země, přičemž 23 % země tvoří pastviny. Pěstují se především plodiny určené pro vlastní obživu, hlavně maniok, kukuřice, sladké brambory, proso a fazole. Avšak dlouhotrvající válka zasáhla do zemědělské produkce natolik, že se potraviny musejí dovážet. Z dalších plodin je důležitá cukrová třtina, palma olejná, banány a sisal podél pobřeží, na severu se pěstuje káva a na centrální plošině bavlna a tabák. Lesy pokrývají 43 % rozlohy země a těží se z nich tvrdé dřevo. Pro výrobu papíru se těží měkké dřevo. Vyvážejí se čerstvě ulovené ryby.

Základní údaje Angoly

Rozloha: 779 452 km2
Počet obyvatel: 11 330 000
Hustota osídlení: 9 obyvatel na km2
Hlavní a největší město: Luanda (2 280 000 obyvatel)
Úřední jazyk: portugalština
Dovoz: strojírenské výrobky, železo a ocel, potraviny, textílie, vojenské vybavení
Vývoz: surová ropa a ropné produkty, zemní plyn, káva, sisal, ryby, diamanty
Měna: Kwanza (1 kwanza =100 lwei)
Hrubý domácí produkt: 2,8 miliardy US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*