Nezařazené

Alžírsko

Pohoří Atlas se rozprostírá jižně od pobřežních nížin. Za tímto pohořím se nacházejí polopouštní plošiny s proláklinami, v nichž leží slaná jezera nazývaná šotty. Zbývající část Alžírska (přes čtyři pětiny rozlohy) zaujímá poušť Sahara. Na jihovýchodě je přerušena pohořím Ahaggar s nejvyšší horou země Tahat vysokou 2 918 metrů nad mořem.

Podnebí

Na jihu země nejsou téměř žádné srážky a letní teploty jsou tu hodně vysoké. Oblast severního pobřeží má podnebí středomořské. Srážky v horách dosahují ročního průměru maximálně 800 mm a nejvyšší vrcholky dokonce pokrývá sníh. V Alžíru je průměrná lednová teplota 12 °C, červencová teplota je 26 °C a průměrné roční srážky jsou tu 75 mm. Vnitrozemské město Ain Sála vykazuje pro stejná období hodnoty 14 °C, 37 °C a 17 mm.

Zemědělství

25 % prácechopného obyvatelstva pracuje v zemědělství, ale pouze 3 % země jsou využita pro pěstování plodin. Alžírsko je soběstačné v potravinách na 70 %. Hroznové víno, pšenice, ječmen, brambory, pomeranče, rajská jablíčka, olivy a datle se pěstují podél pobřeží v horských údolích. Horské svahy a travnaté plošiny slouží jako pastviny. V jižních oázách se pěstují datlové palmy. Alžírsko je po Egyptě druhým největším africkým producentem datlí.

Hornictví

Nafta a zemní plyn představují hlavní vývozní zboží. Důležitá ropná pole jsou Hassi Mas úd a Edželáh. Rafinerie jsou ve městech Skikda, Hassi Mas úd, Arzew a Bedžaja. V zemi jsou rovněž velká ložiska železné rudy, olova, mědi, zinku a fosfátů.

Průmysl

Důležitým odvětvím průmyslu je zpracování ropy a zkapalňování zemního plynu. Z dalších odvětví má Alžírsko výrobu cementu, zpracování potravin, oceli, výrobu umělých hnojiv, textilní výrobu, zpracování kůže, papírenský průmysl, výrobu vína, olivového oleje a mouky.

Města

Alžír je nejdůležitějším městem a přístavem. Oran (Vahrán – 590 000 obyvatel) je druhým největším průmyslovým městem a přístavem. Největším vnitrozemským městem je Constantine (438 000 obyvatel).

Základní údaje Alžírska

Rozloha: 2 381 740 km2
Poloha: 19° – 27°6′ severní šířky, 8°45′ západní délky, 12° východní délky
Počet obyvatel 27 939 000
Hustota osídlení: 12 obyvatel na km2
Hlavní a největší město: Alžír (3 702 000 obyvatel)
Úřední jazyk: arabština
Dovoz: nerostné suroviny, obiloviny, chemické látky
Vývoz: surová ropa, zemní plyn, datle
Měna: Dinár (1 dinár = 100 centimů)
Hrubý domácí produkt: 49,76 miliard US dolarů
Státní zřízení: republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*